Rakousko odhalilo letitého ruského špiona v armádě. Šéfka diplomacie zrušila cestu do Moskvy

Rakousko si předvolalo ruského velvyslance ve Vídni a ministryně zahraničí Karin Kneisslová zrušila návštěvu Moskvy plánovanou na prosinec. Stalo se to kvůli případu nyní penzionovaného plukovníka, který během služby v armádě 20 let působil jako špion ve prospěch Ruska. Případ podle ministryně může výrazně zatížit vztahy mezi Vídní a Moskvou.

Video Rakousko odhalilo letitého ruského špiona v armádě
video

Rakousko odhalilo letitého ruského špiona v armádě

Zdroj: ČT24

„Vztah mezi Ruskem a Evropskou unií se tímto nezlepší,“ řekl na krátké tiskové konferenci rakouský lidovecký kancléř Sebastian Kurz. „Špionáž je nepřijatelná,“ dodal. Na otázku, zda Vídeň zvažuje vyhoštění ruských diplomatů, odpověděl, že další postup vláda projedná s evropskými partnery.

„Ruské zpravodajské služby v ČR dlouhodobě disponují kvalitní sítí informačních, přístupových a vlivových kontaktů, kterou dále rozvíjely. Dotčení Češi nepředávají ruské straně utajované informace, ale ve velkém rozsahu jí vyzrazují citlivé interní informace.“

Výroční zpráva BIS za rok 2016

„Pokud se současné podezření potvrdí, bude to znamenat závažnou zátěž pro bilaterální vztahy mezi Rakouskem a Ruskem,“ cituje APA Kneisslovou, kterou do úřadu ministryně zahraničí nominovali prorusky orientovaní svobodní (FPÖ). 

Událost vedla ke zrušení plánované návštěvy ministryně zahraničí Karin Kneisslové v Moskvě. Kneisslová přitom zastává názor, že s ruským vedením je třeba mít blízké kontakty.

Ministryně zahraničí se před časem proslavila tím, že na své veselce tančila s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. „Případ ukazuje, že i po konci studené války musíme upevnit naši bezpečnostní síť uvnitř Rakouska,“ uvedl ministr obrany Mario Kunasek.

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov řekl, že ho obvinění ze strany Rakouska „nepříjemně překvapilo“. O rakouském plukovníkovi podezřelém ze špionáže prý nic neví.

Ruské ministerstvo zahraničí předalo rakouskému velvyslanci protest. Moskva se diví, že rakouští partneři - namísto projednání svého podezření diplomatickými kanály - raději poskytli senzační informace médiím a veřejně požadují ruské vysvětlení. Tyto kroky Vídně, založené na podezřeních bez jakýchkoliv důkazů, zkomplikovaly vzájemné vztahy, vyznačující se až dosud pozitivní dynamikou, zdůraznila ruská diplomacie podle agentury TASS.

Špion se přiznal

Věc nyní vyšetřuje státní zastupitelství kvůli podezření z vyzrazení státního tajemství. Experti zkoumají elektronická zařízení, která důstojník používal, včetně jeho laptopu. Prý o své činnosti obsáhle vypověděl a vše přiznal.

Informace o výzvědné činnosti sedmdesátiletého muže dostalo Rakousko ze zahraničí, uvedla agentura APA. Podle deníku Kronen Zeitung se špionáží pro Moskvu začal už v 90. letech a co dva týdny předával Rusům informace týkající se rakouského letectva, dělostřeleckých systémů nebo situačních hodnocení.

V posledních letech informoval o situaci ohledně migrace v Rakousku, nebo pro Kreml vytvořil osobnostní profily vysoce postavených příslušníků rakouské armády. Za své služby pro Moskvu prý získal 300 tisíc eur (7,8 milionu korun). 

Podle deníku Die Presse muž nevyzradil Rusům žádné přísně utajované informace. Prý šlo spíše o zprávy dostupné na armádním intranetu a z jeho okolí. Armáda tuto věc nicméně nadále vyšetřuje. 

Rakouská opozice v pátek uvedla, že „bezpečnostním rizikem“ pro Rakousko je samotná vládní FPÖ a její dobré kontakty s Ruskem. Tato protiimigrační strana obsadila mimo jiné ministerstvo vnitra a obrany.