Airbnb škrtá ze seznamu osady na Západním břehu. Krym může a my ne?, bouří se Izrael

Izraelsko-palestinský spor se rozšířil i na novou frontu digitální ekonomiky. Firma Airbnb totiž ohlásila, že přestává nabízet ubytování v židovských osadách na Západním břehu Jordánu. Izrael mluví o diskriminaci, protože firma podobně ostře nepostupuje u jiných sporných oblastí ve světě. Palestinská autonomie naopak rozhodnutí přivítala, jelikož má osady za nelegální.

Video Události
video

Airbnb nebude nabízet ubytování na okupovaném Západním břehu

Na Západní břeh se jezdí ubytovat turisté z celého světa, židovské osady ale teď budou muset z mezinárodní služby Airbnb zmizet. Firma své rozhodnutí hájí tím, že právě osady jsou jádrem konfliktu. Mírová jednání byla zastavena v roce 2014.

Společnost v prohlášení konstatuje, že se nepokládá za experta v otázce „regionálních historických konfliktů“. „Jakožto globální skupina operující ve 191 zemích a regionech a ve více než 81 tisíci městech si musíme uvědomit dopad svých aktivit a jednat zodpovědně,“ stojí v prohlášení. 

Izraelský ministr cestovního ruchu Jariv Levin vzápětí firmu vyzval, aby své „hanebné“ rozhodnutí odvolala. Další izraelští politici poukázali na to, že Airbnb zaujímá politický názor v případě Izraele, ale nikoli například v případě Krymu, Západní Sahary, Tibetu nebo turecké části Kypru.

„Myslím, že to rozhodnutí je pokrytecké, antisemitské a zároveň velmi hloupé,“ reagoval obyvatel osady Sde Boaz Gidi Kelman, který postavil horskou chatu vlastníma rukama a osadu opouštět nehodlá. „Nikam neodejdeme, zůstáváme tu navždy. A já vím, že i Palestinci tu žijí a zůstanou tady. Tohle je realita,“ míní Kelman.

Z palestinské strany zní naopak slova chvály. „Pokud světoví politici a firmy nevyvinou tlak na okupační vládu, aby zastavila své aktivity, budou Palestinci dál žít pod okupací,“ upozornil palestinský ministr pro otázky izraelských osad Valíd Asaf.

V osadách na Západním břehu už bydlí skoro půl milionů Izraelců

Přimět Izrael, aby zastavil osidlování Západního břehu, ale zatím Palestinci nedokázali. Osady se za půlstoletí své existence značně rozrostly – místo stanových táborů prvních osadníků je tu skoro půlmilionová komunita s vlastními městy, školami, dálnicemi i ekonomikou.

Rozvoj cestovního ruchu na Západním břehu se netýká jen ubytování, ale třeba i vinařského průmyslu a vinařské turistiky. V regionu Guš Ecion jižně od Jeruzaléma se za poslední generaci zmnohonásobila plocha vinic a zdejší výrobky získávají mezinárodní ocenění. „Čím jste v Izraeli výš, tím lepší podmínky máte pro pěstování vína. Guš Ecion je téměř tisíc metrů nad mořem, je to jeden z nejvýše položených regionů,“ uvedl manažer vinařství Noam Švat.