Desítky mrtvých po explozi v afghánské mešitě. V Pákistánu umírali návštěvníci festivalu

Nejméně 26 lidí zabila exploze v mešitě na vojenské základně ve východním Afghánistánu. Dalších padesát utrpělo zranění. Podle mluvčího armády jsou mezi mrtvými vojáci, kteří se právě modlili. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil. Za podobnými incidenty stála v minulosti teroristická organizace Islámský stát – bezpečnostní složky pak bývají častým terčem hnutí Taliban. V sousedním Pákistánu zemřelo po atentátu na tržišti nejméně třicet pět osob.

Muž zraněný při útoku u Péšáváru
Zdroj: REUTERS Autor: Fayaz Aziz

Podle afghánské televize Tolo News se v mešitě odpálil po poledni sebevražedný atentátník. Všechny oběti se shromáždily, aby se zúčastnily páteční modlitby. Provincie Chóst, kde k explozi došlo, leží západně od pákistánské hranice.

Útokům radikálů se nevyhnuli ani Češi

Afghánská armáda má v posledních měsících velké potíže s obranou proti útokům Talibanu. V listopadu bojovníci tohoto hnutí přepadli několik vojenských základen po celé zemi a zabili desítky vojáků.

Rovněž se mu čím dál více daří infiltrovat své lidi do afghánských bezpečnostních sborů. V uplynulých týdnech stoupl počet útoků vojáků na své spolubojovníky, k nimž se posléze přihlásil Taliban. Při útocích radikálů umírali v posledních měsících i Češi.

Podle armádních informací vláda kontroluje už jen asi polovinu všech afghánských okresů. Jde o nejnižší počet od roku 2015, kdy se tento ukazatel začal sledovat.

V Pákistánu zabíjel atentátník na tržišti

K atentátu došlo v pátek i v sousedním Pákistánu – na tržišti v oblasti Péšávaru zemřely desítky lidí a desítky dalších utrpěly zranění. „Zrovna jsem telefonoval a najednou zasáhl výbuch tržitě v Kalaye. Hned jsem pospíchal do nemocnice v případě, že by zranění potřebovali krev nebo jinou pomoc. Volali jsme sem, ale nikdo nám nedal žádné přesné informace, kolik je mrtvých nebo zraněných,“ uvedl jeden z místních Pákistánců.

Podle agentury Reuters útok spáchal sebevražedný atentátník, který vjel na motocyklu do davu lidí, kteří přišli na místní slavnosti a trh. Podle agentury AFP explodovala výbušnina skrytá v krabici se zeleninou.

„Jednalo se o sebevražedný útok na festival, který se koná každý pátek,“ řekl zástupce okresního policejního komisaře Abbás Chán. Podle něj jsou mezi mrtvými tři členové sikhské menšiny a dva členové bezpečnostních sil.

Agentura AP napsala, že většina obětí byli menšinoví šíité. Vyznavači šíitské větve islámu tvoří pětinu 180milionové pákistánské populace, zatímco vyznavači sunnitského islámu 77 procent obyvatelstva.

Oblast, kde se atentát odehrál, je po desetiletí útočištěm islamistů, kteří bojují proti vládě v sousedním Afghánistánu i proti stávajícímu režimu v Pákistánu. Region byl v posledních letech svědkem řady útoků, k nimž se zpravidla přihlásili pákistánští sunnitští ozbrojenci.

V Pákistánu také tři separatisté zaútočili na budovu čínského konzulátu v Karáčí. Při přestřelce zemřeli dva policisté a třetí byl vážně raněn.