Ozbrojenci zaútočili na čínský konzulát v pákistánském Karáčí, při přestřelce zemřeli dva policisté

Nejméně dva policisté zemřeli při útoku na čínský konzulát v pákistánském městě Karáčí. K ozbrojené akci se přihlásila separatistická Balúčistánská osvobozenecká armáda (BLA), která bojuje za větší autonomii stejnojmenné provincie na jihozápadě Pákistánu. Všichni tři útočníci jsou podle úřadů po smrti. Zaměstnanci konzulátu byli převezeni na bezpečné místo.

Útok na čínský konzulát v Karáčí
Zdroj: Reuters Autor: Akhtar Soomro

Na konzulát v Karáčí útočili tři ozbrojení muži. „Naše stráž je zarazila u prvního kontrolního stanoviště,“ řekl agentuře AFP zástupce policie. „Při přestřelce zemřeli dva policisté a třetí byl vážně raněn,“ dodal.

Podle pákistánského ministra zahraničí Šáha Mahmúda Kurešího je všech 21 zaměstnanců konzulátu v pořádku. „Útočníci nemohli žádného z nich zranit, ani je nemohli vzít jako rukojmí,“ uvedl Kureší na tiskové konferenci v Islámábádu. Zaměstnanci byli z konzulátu odvezeni na bezpečnější místo.

Vojáci během útoku na čínský konzulát v Karáčí
Zdroj: Reuters
Autor: Akhtar Soomro

Útočníci byli zabiti ještě před konzulátem

Šéf policie v Karáčí popřel zprávy, že se útočníci dostali do budovy konzulátu. Podle něj byli všichni tři zabiti ještě předtím, než se dostali do areálu. „Útočníci byli tři a všichni tři byli zabiti… Nedostali se ani do areálu. Pokoušeli se dostat do části, kde se vydávají víza,“ dodal.

Mluvčí Balúčistánské osvobozenecké armády na Twitteru zveřejnil fotografii tří mužů s balúčistánskou vlajkou, které označil za útočníky. „Byli to tři sebevražední útočníci. Zaútočili na čínskou ambasádu v Karáčí. Čína drancuje naše (přírodní) zdroje,“ napsal. Podle policie sebevražední útočníci použili vůz naložený výbušninami. 

Pákistánský premiér Imran Chán označil útok za „spiknutí“ ve snaze narušit pákistánsko-čínskou strategickou spolupráci. Čína je blízkým spojencem Pákistánu. V rámci projektu nové Hedvábné stezky investuje Peking miliardy dolarů do pákistánské infrastruktury.