
Horizont ČT24: Referendum o rozích krav ve Švýcarsku
Devět z deseti švýcarských krav patří k vyšlechtěným plemenům bez rohů, nebo o ně přišly při operaci. Zhruba tři týdny starým telatům se základy rohů za částečné anestezie vypalují tyčemi, zahřátými na několik set stupňů Celsia. „Když anestezie ustupuje, může být bolest o něco intenzivnější než třeba při kastraci kočky nebo psa,“ upozornil veterinář Jean-Marie Surer.
Majitelé díky tomu ušetří. Bezrohé krávy totiž potřebují méně prostoru a tedy i menší stáje. Podle Capaula ale zvířata rohy potřebují pro komunikaci i pro udržování tělesné teploty. Vědci tyto argumenty zčásti zpochybňují, Capaul díky nim přesto oslovil celou alpskou republiku.
Petice poslancům vyšuměly, teď rozhodne lid
Svůj boj za kravské rohy zahájil před osmi lety. Když neuspěl s peticemi poslancům, využil specifika švýcarského politického systému – referenda, k jehož uspořádání je třeba 100 tisíc podpisů.
K plebiscitu vyrazí i odpůrci návrhu. „U krav s rohy je větší riziko, že zraní buď lidi, nebo sebe navzájem,“ míní farmář Stefan Gilgen. Podle průzkumů jsou síly obou táborů vyrovnané.