Dialog místo hole. Podle Prahy a Bratislavy může spor EU s Polskem a Maďarskem vyřešit jen diskuse

Česká republika a Slovensko upřednostňují dialog ve věci možného řízení EU vůči Maďarsku a Polsku. Na schůzce v Bratislavě se na tom shodli ministři zahraničí Tomáš Petříček a Miroslav Lajčák. Unie má za to, že v Maďarsku i v Polsku jsou ve vážném ohrožení její hodnoty či zásady právního státu.

Video Studio ČT24
video

Ministři ČR a SR: Spor Polska a Maďarska s EU by se měl řešit dialogem

„Shodli jsme se na tom, že je třeba vést aktivní dialog o tom, co se v obou zemích děje. Preferovali bychom, aby se situace nepolitizovala zejména před blížícími se volbami do Evropského parlamentu, obě strany by měly naslouchat argumentům protistrany,“ řekl Petříček na tiskové konferenci.

Lajčák uvedl, že EU má ještě dostatek prostoru, aby nejasnosti ohledně Maďarska a Polska byly vyřešeny formou dialogu. Podle něj ale není důvod odmítnout samotné zářijové usnesení Evropského parlamentu, aby členské země zahájily proceduru vůči Budapešti. Dodal, že usnesení by se mělo stát základem k debatě a nikoliv holí s cílem použít ji proti někomu.

„Vstupovali jsme do Evropské unie na základě toho, že jsme se přihlásili k nějakým hodnotám. A to nadále platí. Jsme proti tomu, abychom se odcizovali a dělili. Věřím, že dialog nám pomůže nejasnosti vyřešit,“ řekl Lajčák.

Česká Poslanecká sněmovna na začátku října označila hlasování Evropského parlamentu o sankčním řízení s Maďarskem za „chybné a nešťastné“. Podle Lajčáka návrh usnesení ve zmiňované záležitosti chystá i slovenský parlament.

Slovensko je pro migrační pakt OSN

Lajčák na rozdíl od představitelů Česka, Rakouska a Maďarska podpořil migrační pakt OSN. Pozastavil se hlavně nad rozhodnutím Vídně nepřipojit se k dokumentu, byť Rakousko se podle slovenského ministra zahraničí v této věci zúčastnilo všech příslušných jednání a formovalo také postoje evropského bloku.

„Globální pakt o migraci je politický dokument, ale nikoho k ničemu nenutí. Není to dokument, že migrace je lidské právo. Nikdo nesahá členským zemím na jejich kompetence. Věřím, že Slovensko se zachová jako rozumná a odpovědná země,“ uvedl Lajčák, který v září skončil roční působení na pozici předsedy Valného shromáždění OSN.

Český premiér Andrej Babiš ve čtvrtek uvedl, že bude navrhovat, aby Česko k migračnímu paktu OSN nepřistoupilo. Petříček k tomu v Bratislavě řekl, že vyjádření Babiše považuje za jeho osobní názor. Zároveň ale uvedl, že ČR považuje některé pasáže migračního paktu OSN za nešťastné a že během jednání nebyly zohledněny její připomínky.