Štefánik v Tokiu trávil 28. říjen, legionáři se tam léčili. Vznik republiky má i japonskou stopu

3 minuty
Události: Vznik Československa má i japonskou stopu
Zdroj: ČT24

Československým legionářům pomáhali při po bojích na Sibiři, dodávali jim uniformy, zbraně a léky. Řeč je o Japoncích, kteří při zrodu nového státu sehráli svou roli. Generál francouzské armády a organizátor česloslovenských legií Milan Rastislav Štefánik například 28. říjen trávil v Tokiu. Tomáš Garrigue Masaryk se tam zase před cestou do Ameriky připravoval na rozhovor s americkým prezidentem Woodrowem Wilsonem.

Českoslovenští legionáři nejen bojovali v uniformách šitých v Japonsku, ale přes Japonsko se také přesouvali zpět do Evropy po dlouhé misi na Sibiři. Japonci tam bojovali po jejich boku, ale z jiných pohnutek, což vedlo k roztržkám.

„Japonská vláda, když vstupovala do toho konfliktu, tak deklarovala jako oficiální cíl pomoc československým legiím. Hlavní cíl japonské vlády a japonské armády byl jiný, a to budování sféry politického vlivu v tomto regionu,“ říká japanista Lukáš Bruna. 

Legionáři v Japonsku vydali časopis a pochvalovali si místní zdvořilost a pohostinnost. Podle slovakisty Susumu Nagaya, který se o legionáře zajímá, to bylo oboustranné. „Ukázali Japoncům sokolské cvičení nebo fotbal. Pro Japonce byl velký šok, že jsou vojáci a mají tak vysokou kulturu,“ říká slovakista Susumu Nagayo.

V Tokiu se cestou z Ruska do Ameriky zastavil i Tomáš Garrigue Masaryk. Bydlel tehdy v hotelu Imperial. V Tokiu pobýval i generál Štefánik, a to včetně 28. října. „Přijel s francouzskou vojenskou delegací, což mu otevíralo dveře. Audience u císaře vyvolala zájem veřejnosti o Československo. Navštívil zraněné a promluvil na pohřbu jednoho z legionářů, kteří jsou v Tokiu pochováni,“ říká zpravodajka ČT Barbora Šámalová.

Českoslovenští legionáři se léčili například v tokijské nemocnici svatého Lukáše. Do vlasti se nevrátili čtyři Češi a Slovák. Zemřeli v nemocnicích nebo na lodi cestou domů. Jejich ostatky leží na katolickém hřbitově v Tokiu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rusové v Kryvém Rihu zabili nejméně devět dětí, raketa dopadla ke hřišti

Páteční ruský útok na ukrajinské město Kryvyj Rih si vyžádal nejméně devatenáct životů, mezi mrtvými je devět dětí, uvedly dle Reuters tamní úřady. Počet zraněných vzrostl na 74, informoval server Ukrajinska pravda. Podle Kyjeva jde o jasnou ukázku toho, že Moskva jednání s Washingtonem o příměří nemyslí vážně. Masakr odsoudili zástupci řady zemí, i americká velvyslankyně na Ukrajině Bridget Brinková. Její slova ale vyvolala kritiku Kyjeva.
08:02Aktualizovánopřed 52 mminutami

Začala platit základní desetiprocentní cla na dovoz do USA

Spojené státy začínají vybírat základní desetiprocentní clo při dovozu zboží ze všech zemí světa. Vyšší tarify, které americká administrativa určila jako polovinu toho, jaká cla na USA údajně uplatňují konkrétní země, vstoupí v platnost 9. dubna.
06:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Proti drahému bydlení se protestovalo v desítkách španělských měst

Desetitisíce Španělů vyšly do ulic demonstrovat proti drahému bydlení, za které podle pořadatelů protestů může především spekulace. Demonstrace se konaly ve skoro čtyřiceti městech, jedna z největších byla v Madridu, uvedl deník El País. Organizátoři protestu také kritizovali levicovou vládu premiéra Pedra Sáncheze, která není podle nich dostatečně razantní.
před 2 hhodinami

Rakousko kvůli slintavce uzavírá některé přechody

Rakousko uzavřelo z obav před šířením slintavky a kulhavky 24 malých hraničních přechodů se Slovenskem a Maďarskem, informuje agentura APA. Podle ní je na nich zatím situace klidná a nevytvářejí se zácpy. Bezpečnostní opatření na hranicích zpřísňuje i slovenská vláda. Ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok ohlásil uzavření sedmnácti hraničních přechodů s Maďarskem a Rakouskem.
před 3 hhodinami

Nemám žádné politické ambice, říká „polský Musk“ Brzoska

Rafał Brzoska bývá od února označován jako polský Elon Musk. Postavil se do čela iniciativy, která chce odstraňovat absurdity a zjednodušit právní předpisy. Během tiskové konference se na něj s žádostí o radu „jak deregulovat“ obrátil sám premiér Donald Tusk, Brzoska přijal. Je zakladatelem a šéfem společnosti InPost, která je největším evropským provozovatelem výdejních boxů a logistických center. Jejím největším akcionářem je česká finanční skupina PPF. Rozhovor vedl zpravodaj ČT Andreas Papadopulos.
17:35Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Na hranicích USA mohou úředníci prohledávat telefony, upozorňuje Kanada své obyvatele

Kanadská vláda v aktualizovaných cestovních doporučeních upozornila Kanaďany, že američtí úředníci na hranicích mají značné pravomoci při rozhodování o tom, kdo vstoupí do Spojených států, včetně prohledávání notebooků a mobilních telefonů cestujících. Píše o tom web kanadské stanice CBC.
před 5 hhodinami

Senát USA schválil republikánský rozpočtový rámec zaměřený na daňové škrty

Američtí senátoři schválili rozpočtový rámec navržený republikány a učinili tak významný krok k prosazení programu prezidenta Donalda Trumpa na daňové škrty v hodnotě bilionů dolarů a navýšení dluhového stropu. Výsledek hlasování otevírá republikánům cestu k tomu, aby se pokusili prosadit zákon o rozpočtu v obou komorách Kongresu i přes námitky demokratů, stejně jako se jim to podařilo v prvním Trumpově volebním období, píší agentury.
11:57Aktualizovánopřed 9 hhodinami

I nejbohatší Američané se dožívají nižšího věku než Evropané, popsala studie

Stejně bohatí lidé v Evropě a USA mají odlišnou délku života. Experti na veřejné zdraví z americké Brownovy univerzity porovnali odpovídající skupiny na obou březích Atlantiku. Ve všech zkoumaných kategoriích umírají lidé z USA dříve než jejich protějšky ze starého světa.
před 11 hhodinami
Načítání...