Vítězství, nebo smrt. Před 100 lety ubránili naši legionáři vrchol Doss Alto

2 minuty
Události: Před 100 lety ubránili čsl. legionáři Doss Alto
Zdroj: ČT24

Před sto lety vybojovaly československé legie jedno z největších vítězství v Itálii. Proti rakousko-uherským oddílům dokázali koncem září 1918 udržet strategický vrchol Doss Alto nedaleko Trenta. V neděli si jejich památku připomněli přímo v Itálii zástupci českého ministerstva obrany, obce legionářské i potomci tehdejších účastníků bitvy. Na městečko Arco také nově shlíží socha sv. Václava.

„Českoslovenští legionáři byli bratry ve zbrani italských vojáků, bojovali a umírali po boku našich alpských jednotek,“ váží si tehdejších spolubojovníků Carlo Zanoni, předseda spolku italských alpských jednotek v Arcu.  

151 československých legionářů je pohřbeno na hřbitově Ossario di Castel Dante v Roveretu. Mezi nimi i sedm padlých z bojů o kótu Doss Alto. „Historicky bych tuto bitvu z hlediska významu přirovnal ke Zborovu,“ uvedl ministr obrany Lubomír Metnar (nestr. za ANO), který se v neděli účastnil v Itálii vzpomínkové národní pouti.

Na Doss Alto se legionáři bránili několikanásobné přesile ve vykopaném tunelu. Rakousko-uherští vojáci se je snažili dostat s využitím plamenometů a plynových granátů. „Věděli, že jsou tam Čechoslováci, a chtěli se jim pomstít,“ doplnil motivaci nepřátel historik Eduard Stehlík. Svou motivaci měli ale i legionáři. „Bylo třeba světu a spojencům ukázat, že i zde se bojuje,“ vysvětlil Milan Mojžíš z Československé obce legionářské.

Věděli, do čeho jdou, přesto šli

Čechoslováci v Itálii věděli, že pro ně existuje pouze vítězství, nebo smrt. Pokud padli do zajetí, byli totiž jako dezertéři pověšeni. Při bojích o Doss Alto takový osud potkal čtyři legionáře, jedním z nich byl Karel Nováček, jehož pravnuk Zdeněk Holík se pietní akce také účastnil.

„Byl Rakušany zajat jako zdravotník, beze zbraně, s páskou červeného kříže, a přesto stanul pod šibenicí,“ popisuje Eduard Stehlík, podle kterého neměla rakousko-uherská armáda s Čechoslováky slitování. Dokládá to i poprava dalšího z legionářů, při níž se prý dvakrát přetrhl provaz. Podle zvyklostí by si v takovém případě popravovaný vysloužil milost, což se ovšem nestalo. 

„Ti lidé věděli, do čeho jdou, přesto hrdě oblékli legionářskou uniformu,“ váží si činu československých mužů ministr obrany Lubomír Metnar. Hlavní část piety se konala právě u pomníku čtyř popravených legionářů. Postaven byl ve třicátých letech minulého století v Arcu, historickém městečku nedaleko vrcholku Doss Alto.

Svatý Václav jako poděkování

Při pietní akci zde byla nyní slavnostně odhalena a posvěcena socha svatého Václava. Dvoumetrovou sochu na metrovém podstavci městečku darovala Česká republika jako poděkování za dlouholetou péči o udržování tradic a historie československých legií. Zhotovení plastiky zaplatili soukromí dárci.

Během první světové války bojovalo v Itálii celkem asi 20 tisíc československých legionářů. Více než 500 jich padlo na frontě a zhruba padesátka byla oběšena jako zrádci Rakouska-Uherska.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump usiluje o volný průjezd amerických lodí Panamským a Suezským průplavem

Americký prezident Donald Trump požaduje volný průjezd amerických lodí Panamským a Suezským průplavem. Mělo by se to týkat jak vojenských, tak obchodních lodí, napsal na své sociální síti Truth Social. Trump zároveň uvedl, že požádal ministra zahraničí USA Marka Rubia, aby se touto záležitostí okamžitě zabýval.
před 3 mminutami

Při výbuchu v íránském přístavu zemřelo čtrnáct lidí, přes sedm set osob se zranilo

Mohutný výbuch, který v sobotu zasáhl přístav u íránského města Bandar-Abbás, má čtrnáct obětí. Vzrostl také počet zraněných, íránská státní televize informovala o více než 750 lidech. Výbuch, který nastal v den třetího kola jednání o jaderném programu Teheránu mezi Spojenými státy a Íránem, podle úřadů zřejmě zapříčinily špatně skladované chemikálie. Státní televize večer uvedla, že požár dál sílí.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě, oznámil Vatikán. Neveřejný obřad následoval po dopolední asi dvouhodinové mši na Svatopetrském náměstí. Pontifik zemřel v pondělí ve věku 88 let. Na rozloučení s papežem dorazila celá řada významných světových představitelů, včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa či ukrajinské hlavy státu Volodymyra Zelenského. Česko zastupoval premiér Petr Fiala (ODS).
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Evropské zbrojovky zvyšují produkci munice, popsala Zóna ČT24

Rusko-ukrajinská válka poukázala na slabý bod v evropské obraně. Jedná se o nedostatek munice. Evropská komise v roce 2024 vyčlenila na investice do výroby výbušnin, střelného prachu, nábojů a střel 500 milionů eur (12,5 miliardy korun). Z dotací těžil například německý Rheinmetall i české zbrojovky Explosia a STV Group, přiblížil pořad Zóna ČT.
před 9 hhodinami

Zelenskyj a Trump se setkali poprvé od hádky. Šéf Bílého domu pak pohrozil sankcemi Moskvě

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v Římě krátce setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Jednání, které bylo prvním osobním od únorové vážné roztržky obou politiků ve Washingtonu, činitel Bílého domu podle agentury Reuters označil za velmi produktivní, ukrajinská prezidentská kancelář hovoří o „první konstruktivní výměně názorů“. Trump posléze pohrozil Moskvě sankcemi, zatímco Kreml tvrdí, že Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Pokus, který se vymkl kontrole. Sovětské úřady se explozi v Černobylu snažily utajit

Před devětatřiceti lety došlo k největší jaderné havárii v dějinách. V tehdejším Sovětském svazu explodoval čtvrtý blok Černobylské jaderné elektrárny. Po výbuchu se do atmosféry uvolnil radioaktivní mrak. Sovětské úřady se nejprve snažily tragédii utajit. To se ovšem nepodařilo, jelikož radioaktivní kontaminace byla ekvivalentem čtyř set jaderných bomb svržených na Hirošimu. Poškozený reaktor byl pak postupně zakryt ochranným sarkofágem.
před 13 hhodinami

Papež dokázal sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět, řekl olomoucký arcibiskup

Blízkost, něha a soucit. To jsou slova, která si s papežem Františkem spojuje olomoucký arcibiskup Josef Nuzík. V rozhovoru s Josefem Kvasničkou po sobotním veřejném rozloučení s hlavou katolické církve ve Vatikánu vyzdvihl pontifikovu vlastnost sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět. Arcibiskup také věří, že styl papeže může přiblížit více lidí k církvi i k Bohu a doufá, že na něho naváže i papež budoucí.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Obrazem: Jak vypadalo poslední rozloučení s papežem Františkem

Tělo papeže Františka bylo uloženo do baziliky Panny Marie Sněžné v Římě. Posledního rozloučení se zúčastnilo dvanáct monarchů a 54 hlav států. Mezi nimi byli například i prezidenti Spojených států, Francie či Ukrajiny Donald Trump, Emmanuel Macron a Volodymyr Zelenskyj. Celkem do Říma přijelo 164 zahraničních delegací. Desítky tisíc lidí přihlížely jak ceremonii na Svatopetrském náměstí, tak i převozu pozůstatků. Sobotní dění přibližuje fotogalerie.
před 13 hhodinami
Načítání...