Okupace po srpnu 1968 netrvala týden, ale celých 20 let, připomínají Češi v europarlamentu

Půl století staré události ze srpna 1968 mají svůj přesah a paralely také v současnosti. Upozorňují na to organizátoři i účastníci konference v Evropském parlamentu, která invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa připomněla. Konferenci doprovodila také vernisáž výstavy snímků slovenského fotografa Ladislava Bielika.

Video Události
video

Výstava v Evropském parlamentu připomíná invazi ze srpna 1968

„To, jakým způsobem se tehdy choval Sovětský svaz, a to, jak se dnes chová Ruská federace, v tom existuje obrovské množství shod,“ řekl europoslanec Jaromír Štětina (za TOP 09), jehož vystoupení v sále sledovala řada europoslanců.

Rusko podle Štětiny dosud nevyrostlo ze svých autokratických ambicí a nezmizely ani imperiální snahy Kremlu, patrné právě v roce 1968. „Vezměte si Gruzii – Abcházii a Jižní Osetii, okupaci Krymu, útok na Donbas. My musíme ty historické paralely zdůrazňovat, aby si to naši kolegové ze starých zemí EU uvědomili,“ řekl europoslanec.

Podle Štětiny si trvající ruské ambice zjevně neuvědomuje například šéfka unijní diplomacie a místopředsedkyně Evropské komise Federica Mogheriniová. Ta mimochodem v pondělí ve svém projevu před vyslanci EU o stávající situaci ve světě a roli unijní diplomacie nepoužila slovo „Rusko“ ani jednou. „Já mám dojem, že ona vůbec nechápe, jaké bezpečnostní riziko pro Evropu představuje Ruská federace,“ prohlásil český europoslanec.

Cílem akcí v prostorách europarlamentu je proto podle něj nejen připomínat půl století staré události, ale také upozornit v europarlamentu, že tehdejší dění má přesah i do dneška. „To, co se událo před 50 lety, je historická událost a dvě generace občanů naší země to na vlastní kůži nezažily,“ poznamenal Štětina.

Drda: Současný úbytek demokracie souvisí s normalizací

Adam Drda, který na konferenci zastupuje organizaci Post Bellum – Paměť národa, v rozhovoru se zpravodajem ČTK upozornil, že připomínka československých událostí z roku 1968 by se měla dotknout i následujících desetiletí. „Okupace je ve světě často nahlížená jako něco, co trvalo jen první týden v srpnu (1968). Ona ale trvala 20 let a byla to dlouhá součást českých dějin,“ připomněl.

„Myslím, že v současné České republice je demokracie nejen ohrožena, ale výrazně ubývá. A má to s normalizačním režimem, který byl 20 let v Československu opřený o okupační armádu, určitou významnou souvislost, o které je dobré mluvit,“ řekl Drda.

Mezi dalšími vystupujícími v europarlamentu byli také historik Petr Blažek z Ústavu pro studium totalitních režimů a Grigorij Mesežnikov z bratislavského Institutu pro veřejné otázky.

Srpen 1968 připomíná v chodbách europarlamentu také výstava. Informační panely dodané Českým centrem Brusel doplňují dobové snímky fotografa Ladislava Bielika, včetně známého záběru muže, který v Bratislavě čelí okupačním tankům s odhalenou hrudí.