Střídat, či nestřídat? Občané EU mají poslední možnost hlasovat o zimním a letním čase

60 minut
90’ ČT24 - Debata o změně času v EU
Zdroj: ČT24

Občané Evropské unie mají poslední den na to, aby vyjádřili svůj názor na střídání letního a zimního času. Evropská komise spustila internetový dotazník v červenci, začátkem srpna už evidovala více než milion hlasujících. Výsledky použije k tomu, aby vyhodnotila další postup – tedy zda navrhne Evropskému parlamentu, aby střídání času zrušil.

Diskuse o zrušení střídání času se objevují stejně pravidelně jako samotné střídání, tedy na jaře a na podzim. Volání občanských iniciativ a peticí, které argumentují možnými negativními účinky na zdraví, vyslyšela skupina osmdesáti europoslanců v čele s Pavlem Svobodou (KDU-ČSL, EPP) a vyzvala Evropskou komisi, aby rizika střídání časů vyhodnotila.

Součástí této diskuse je právě dotazník, o který obyvatelé Unie projevili mimořádný zájem. „Po dvou týdnech se přihlásilo 1,2 milionu respondentů, což z této konzultace činí zdaleka největší a nejúspěšnější veřejnou konzultaci, kterou Evropská komise kdy udělala,“ uvedl v Devadesátce ČT24 Pavel Svoboda. Přiznává však, že ani velký zájem lidí o hlasování nezaručuje, že se Komise začne věcí skutečně zabývat.

Argumenty pro střídání času
Zdroj: ČT24
Argumenty proti střídání času
Zdroj: ČT24

Zastánce zachování současné praxe, tedy půl roku letního a půl roku zimního času, europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09, EPP) považuje současnou diskusi za pokryteckou: „Chtějí zrušit střídání času, ale neřekli, který ten čas by měl být potom zaveden. Kdybychom přešli na letní čas, který se zdá mnoha lidem atraktivní kvůli dlouhým letním večerům, v zimě by byl východ slunce až kolem deváté ráno. Naopak pokud bychom přešli na náš standardní středoevropský čas, svítání by se v létě dostavilo už po třetí hodině ráno,“ upozornil Niedermayer na dopad, který si mnozí neuvědomují.

8 minut
Ekonom: Když zrušíme sjednocené střídání, může nastat zmatek
Zdroj: ČT24

Lékařka: Na zdraví působí řada silnějších faktorů, než je střídání času

Podle neuroložky Soni Nevšímalové z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze se většina lidí se změnou času fyziologicky vyrovná během tří dnů. „Je to ale velice individuální. Někteří lidé jsou velmi senzitivní a vadí jim to. Obecně také platí pravidlo, že čím jsme starší, tím méně jsme adaptabilní,“ říká lékařka.

Všeobecně podle ní platí, že lidé hůř vnímají změnu na jaře, kdy přicházejí o hodinu spánku. Řešením by tak mohl být pozdější přechod na letní čas, tedy místo tradičního března alespoň duben. 

„Změna ze zimního na letní čas je určitým stresovým faktorem pro část populace,“ připouští Nevšímalová. Přesto jsou podle ní mnohem důležitější faktory, které mohou zdraví lidí negativně ovlivnit, například práce na směny či různé restrikce spánku. Kvůli nim lidé více trpí metabolickým syndromem, nadváhou, cukrovkou či zvýšeným rizikem cévních příhod a depresí.

Pokud by se střídání času skutečně zrušilo, Nevšímalová by se z lékařských důvodů klonila k zachování toho zimního, tedy přirozeného: „Fyziologicky nám byl dán ten zimní čas, letní je jen navozený.“ S tím by ale skončily dlouhé letní večery. Případné rušení střídání času by také muselo platit v celé Evropské unii.

  • Institut Karolinska – lékařská univerzita (Švédsko): vyšší riziko infarktu
  • Univerzita Britské Kolumbie (Kanada): nárůst dopravních nehod
  • Univerzita v Kodani (Dánsko): sezonní deprese
  • Národní ústav duševního zdraví (ČR): narušení biorytmu, nespavost

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Třicet let po genocidě ve Srebrenici na místě panuje napětí

Poprvé v historii si genocidu ve Srebrenici letos světové společenství připomíná jako mezinárodní den. Symbolické odsouzení zločinů a vzpomínku na jejich oběti ovšem zastiňuje současné dění v Bosně a Hercegovině. Bosenskosrbská politická reprezentace vytváří atmosféru nebezpečí, která v dubnu vedla k dosud nevídanému uzavření památníku ve městě, kde před třiceti lety došlo k masovému vraždění civilistů.
před 43 mminutami

Kanada bude čelit clu ve výši 35 procent, EU brzy dostane dopis, oznámil Trump

Kanada bude od 1. srpna čelit clu ve výši 35 procent na dovoz zboží do Spojených států, sdělil v noci na pátek americký prezident Donald Trump. Podle agentur Reuters a AFP se tak vyjádřil v dopise kanadskému premiérovi Marku Carneymu. Zbývajícím obchodním partnerům, kteří dosud podobný dopis neobdrželi nebo nedosáhli rámcových dohod, budou USA účtovat plošnou celní sazbu ve výši patnáct nebo dvacet procent, řekl šéf Bílého domu stanici NBC News. Evropská unie podle něj dopis dostane brzy.
05:47Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Na Tchaj-wanu probíhá nejrozsáhlejší vojenské cvičení. Inspiruje se na Ukrajině

Každoroční tchajwanské vojenské cvičení je letos nejdelší a nejrozsáhlejší ve své historii. Součástí desetidenních manévrů, které mají prověřit obranu před čínskou invazí, jsou simulované útoky na vojenské velení a infrastrukturu. Účastní se ho 22 tisíc záložníků a armáda během něj vyzkouší vyspělé americké zbrojní systémy i postupy inspirované ukrajinskou obranou proti Rusku.
před 1 hhodinou

Británie a Francie se dohodly na vracení migrantů, oznámili Starmer a Macron

Británie a Francie se dohodly na programu navracení migrantů, v jehož rámci bude Londýn posílat lidi bez dokladů připlouvající přes Lamanšský průliv na malých lodích zpět na kontinent a výměnou přijme stejný počet legitimních žadatelů o azyl, kteří mají rodinné vazby ve Spojeném království. Podle agentury Reuters to oznámili britský premiér Keir Starmer a francouzský prezident Emmanuel Macron na závěr třídenní státní návštěvy šéfa Elysejského paláce v ostrovní zemi.
před 1 hhodinou

USA dodají Ukrajině zbraně prostřednictvím NATO, které za ně zaplatí, řekl Trump

Americký prezident Donald Trump v noci na pátek stanici NBC News řekl, že Spojené státy dodají Ukrajině zbraně prostřednictvím Severoatlantické aliance (NATO), která za ně zaplatí. Šéf Bílého domu dále uvedl, že ho Moskva zklamala. Dodal, že v pondělí zřejmě učiní důležité prohlášení k Rusku, aniž uvedl další podrobnosti.
před 2 hhodinami

Cena bitcoinu je na rekordu, překonala 116 tisíc dolarů, píše Reuters

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin se ve čtvrtek vyšplhala na nový rekord, překonala hranici 116 tisíc dolarů (přibližně 2,4 milionu korun), napsala v noci na pátek agentura Reuters. Bitcoin tak podle ní ve čtvrtek pozdě večer překonal předchozí rekord přesahující 113 tisíc dolarů, jehož tato kryptoměna dosáhla dříve během dne.
před 2 hhodinami

Po opakovaném útoku jemenských hútíů zůstává nezvěstných jedenáct námořníků

Útoky hútíů na obchodní lodě v Rudém moři od neděle nabraly tragický spád. Jemenští džihádisté potopili za týden druhou loď. Opakovaný útok na řecko-liberijské plavidlo Eternity C si vyžádal nejméně čtyři mrtvé. Šest námořníků se podařilo ve středu po 24 hodinách ve vodě zachránit. Další čtyři pak ve čtvrtek po 48 hodinách. Osud jedenácti filipínských námořníků však dál zůstává neznámý. Podle zdroje agentury Reuters jich hútíové drží šest v zajetí.
před 10 hhodinami

Evropská komise ustála hlasování o nedůvěře

Evropská komise ve čtvrtek podle očekávání ustála hlasování o nedůvěře v Evropském parlamentu. Návrh na vyslovení nedůvěry podpořilo 175 europoslanců, 360 bylo proti a osmnáct se hlasování zdrželo. Schválení návrhu, který by vedl k odvolání celé 27členné Komise, vyžadovalo hlasy dvou třetin přítomných europoslanců a zároveň většiny všech europoslanců, kterých je 720.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...