Kurzovi se nelíbí možnost žádat o azyl v centrech mimo Evropu. Šlo by prý o „šílený faktor přitažlivosti"

Rakouský kancléř Sebastian Kurz se vyslovil proti možnosti žádat o azyl v dohodnutých střediscích pro migranty mimo Evropu. Vytvářelo by to „šílený faktor přitažlivosti“ a lidi by to do těchto center více lákalo. Šéf vlády předsednické země EU to řekl v rozhovoru s rozhlasovou stanicí Ö1. Program rakouského předsednictví má Kurz představit v Evropském parlamentu v úterý.

Sebastian Kurz
Zdroj: Reuters Autor: Eric Vidal

Kurz poznamenal, že za „chytřejší“ by považoval evakuovat lidi z krizových oblastí, a ne jim nejdřív dávat podněty k tomu, aby se sami vydávali na nebezpečnou plavbu přes Středozemní moře.

Kurz přitom položil řečnickou otázku, zda „všech 60 milionů lidí, kteří jsou ve světě na útěku, opravdu automaticky má právo na podání žádosti o azyl v Evropě“.

Lídři zemí Evropské unie se minulý týden na summitu EU dohodli, že je třeba zřizovat pro migranty střediska v severoafrických zemích i na území těch členských států, které se na takovém projektu dobrovolně chtějí podílet a dobrovolně by například od Itálie migranty převzaly.

Kurz a jeho kabinet zaujímají v migrační problematice postoje, které se v mnohém blíží pohledu sousedních středoevropských zemí z Visegrádské skupiny, tedy Česka, Slovenska, Polska a Maďarska.

Rakousko se půlročního předsednictví v EU ujalo v neděli. Mezi své priority zařadilo bezpečnost, včetně boje proti nelegální migraci a zlepšení ochrany vnějších hranic bloku. Dále posílení evropské konkurenceschopnosti, například pomocí rozvoje digitalizace unijního hospodářství. Vídeň se chce soustředit i na stabilitu západního Balkánu a jeho sbližování s Evropskou unií.