Trump vytváří na Blízkém východě chaos, opřel se Putin do USA kvůli jaderné dohodě

Vladimir Putin kritizoval Spojené státy za odstoupení od dohody o íránském jaderném programu. Podle šéfa Kremlu tento krok destabilizuje celý region. Ruský prezident to řekl na summitu Šanghajské organizace pro spolupráci (SCO) v čínském městě Čching-tao. Akce se jako pozorovatel účastní také íránský prezident Hasan Rouhání. Ten považuje krok amerického prezidenta Donalda Trumpa za nelegální.

Ruský prezident Vladimir Putin na summitu v Číně
Zdroj: REUTERS Autor: Aly Song

Putin zdůraznil, že členské státy skupiny jsou americkým odstoupením od dohody znepokojeny. Rozhodnutí Washingtonu „může destabilizovat situaci“ v regionu, řekl šéf Kremlu. Dodal, že Rusko jako jeden ze signatářů dohody s Íránem hodlá své povinnosti vyplývající z dokumentu nadále plnit.

Moskva s Teheránem jsou v tomto názoru zajedno. „Izrael a Saúdská Arábie jsou zdrojem regionálního chaosu. Trojúhelník Saúdská Arábie, Izrael a USA chce z této oblasti učinit chaotickou scénu… Bezpečnost bude ohrožena, jestliže budou dále tlačit Teherán do kouta,“ řekl nedávno předseda íránského parlamentu Alí Larídžání.

Dohoda o íránském jaderném programu, která byla podepsána v roce 2015, umožnila zmírnit protiíránské sankce výměnou za zpomalení íránského jaderného programu. Trump ale v květnu ohlásil, že USA od dohody odstupují a obnoví protiíránské sankce. Ostatní signatáři – Rusko, Francie, Británie, Německo, Čína a EU – hodlají ujednání udržet při životě.

Írán požaduje od zbylých signatářů záruku, že bude moci prodávat svou ropu v rozsahu jako dosud, že bude moci provádět finanční transakce v evropských bankách a že dohoda nebude rozšířena o další témata, jako jsou balistické rakety a regionální vliv Íránu. Některé evropské státy by rády poslední dva body do dohody začlenily.