Mocnosti by dělení Československa zkomplikovaly, shodli se ve Vídni Klaus a Mečiar

Kritické poznámky na adresu Evropské unie a dalších mocností i slova vzájemných díků a pochval. Také to zaznělo v debatě Václava Klause a Vladimira Mečiara, kteří se sešli ve Vídni, aby debatovali o rozdělení Československa. Na půdě vídeňské Diplomatické akademie se expremiéři shodli, že současné mocnosti by mírumilovné rozdělení státu přinejmenším komplikovaly.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Klaus a Mečiar debatovali ve Vídni o dělení Československa

Pozvání si oba bývalí premiéři vysloužili za lekci, kterou podle rakouských diplomatů Evropě před čtvrtstoletím udělili. Tedy právě za to, že rozdělili v bouřlivé době stát bez jediné kapky krve.

„Dva politici s velmi odlišnými názory můžou spolupracovat a najít dobré řešení. Nenajdete odlišnější politiky, než jsou tito dva: Václav Klaus a Vladimir Mečiar,“ uvedl ředitel akademie Emil Brix.

Téma rozpadů a odchodů je aktuální i v současné Evropě. Touha po nezávislosti Katalánců, Skotů nebo Vlámů kontinent znervózňuje, stejně jako otázka další unijní integrace i jejího opaku.

„I při současných pokusech Velké Británie opustit Evropskou unii nejde zdaleka mluvit o spolupráci. Právě proto tak často padá slovo hladký a drsný brexit,“ komentoval současné dění Klaus.

„To, co Evropská unie považovala za svůj cíl, a čeho ještě úplně nedosáhla, tak my jsme měli od ledna 1993. A ještě byla zvláštnost byla v tom, že jsme na to nepotřebovali žádné společné instituce,“ dodal Mečiar.

Expremiéři: Dělení bylo pokojné, protože se o něj svět nezajímal 

Kritické narážky na evropský projekt zněly nepřekvapivě od obou. Klaus i Mečiar také tvrdí, že pokojné rozdělení Československa bylo možné jen proto, že se o něj svět příliš nezajímal. „Pokud jste soused a pokud je za hranicí země, která uvažuje o rozdělení, tak máte obavy. To ale neznamená, že jsme do těchto diskusí zasahovali,“ řekl k tomu Brix.

Platí to i pro tehdejší mocnosti. Ve Washingtonu se ještě slavilo vítězství ve studené válce, Sovětský svaz se rozkládal a Německo se čerstvě sjednotilo. „Role Německa? Naštěstí vůbec žádná. Naštěstí,“ komentoval tehdejší situaci expremiér Klaus.

„Nebylo naším úmyslem šířit tuto ideologii dělení států do světa, naším úmyslem bylo dělit tento svůj problém,“ doplnil bývalý předseda slovenské vlády Mečiar. 

Oba političtí veteráni se vzájemně chválili a děkovali si za tvrdá jednání, která vedla ke kompromisu a podle nich jedinému možnému řešení. Hlavně jako autory poklidného rozdělení si je svět bude pamatovat.