Po třech letech Kosovo uznalo dohodnutou hranici s Černou Horou. Přiblížilo se tak vstupu do EU

Kosovský prezident Hashim Thaçi v pátek stvrdil dohodu o vytyčení hranic s Černou Horou. Ratifikaci dokumentu, podepsaného zástupci vlád obou zemí už před třemi lety, až do letošního března bránila v kosovském parlamentu tvrdošíjně opozice, a to i s použitím slzného plynu v jednacím sále.

Dohoda byla podepsána 25. srpna 2015 a černohorský parlament ji už dávno ratifikoval. Dojednaná hraniční linie ale narazila na rozhodný odpor kosovských opozičních politiků. Ti jsou nadále přesvědčeni, že Kosovo přichází o část svého území. Změnit názor je nepřimělo ani ujišťování vlády, ani několikeré dobrozdání mezinárodních expertů.

Kosovský zákonodárný sbor dohodu ratifikoval až letos 21. března. Podařilo se to, přestože i tentokrát někteří odpůrci tohoto mezinárodněprávního aktu opět v zasedací síni rozprášili slzný plyn a navzdory tomu, že se názory na tuto dohodu rozcházejí i uvnitř nynější vládní koalice.

Schválení dokumentu je přitom pro Prištinu velmi důležité. Jde totiž o jednu z podmínek další evropské integrace Kosova.