Bílý dům: Vyhoštění 60 diplomatů USA z Ruska dál zhorší vztahy

Rozhodnutí Moskvy vyhostit 60 amerických diplomatů bylo očekávané a znamená další zhoršení americko-ruských vztahů, uvedl v noci na pátek Bílý dům. Příčinou diplomatického konfliktu je otrava dvojího agenta Sergeje Skripala a jeho dcery, kteří byli hospitalizováni začátkem března v jihoanglickém Salisbury. Podle britské vlády byli otráveni chemickou látkou novičok, kterou vyvinulo Rusko.

Video Zprávy v 10
video

Vyhoštění diplomatů zhorší vztahy

Británie obvinila z tohoto činu Moskvu a vyhostila přes dvacet jejích diplomatů. Podobný krok tento týden udělaly tři desítky zemí, které včetně USA vyhostily přes 150 ruských diplomatů. Mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová uvedla, že tyto akce byly „přiměřenou odpovědí“ na případ otravy na britském území.

Rusko ve čtvrtek v reakci na postup Británie a jejích spojenců oznámilo, že vypoví stejný počet diplomatů, kolik jich vyhostily dané státy. Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova Rusko také uzavře americký konzulát v Petrohradě.

Kriticky ruskou reakci vedle Bílého domu komentovalo i americké ministerstvo zahraničí. Podle jeho mluvčí Heather Nauertové je očividné, že Ruská federace nemá o dialog zájem. „Vyhrazujeme si právo odpovědět,“ uvedla. Poznamenala také, že USA čtvrteční ruský krok nepovažují za diplomatickou reciprocitu, neboť Washington ve spolupráci s dalšími britskými spojenci vyhostil ruské špiony.

Z šedesáti amerických diplomatů, které Rusko označilo za nežádoucí osoby, jich je podle agentury Interfax 58 z velvyslanectví v Moskvě a dva z generálního konzulátu v Jekatěrinburgu. Na odchod ze země mají čas do 5. dubna, uvedly ruské agentury. Zároveň informovaly, že konzulát v Petrohradě by měl ukončit provoz do dvou dní.

„Ruská reakce nebyla ničím nepředvídaným a Spojené státy se s ní vypořádají,“ poznamenal Bílý dům.

Zasedne krizové zasedání OPCW

Podle čtvrteční zprávy agentury Interfax žádá Moskva o podrobnosti o okolnostech zločinu a o kopii vyšetřovacích spisů a zdravotní dokumentace. Navíc požaduje kvůli celému případu svolání schůzky Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Ta by se měla uskutečnit už v pondělí 2. dubna.

„Abychom dosáhli normální konverzace a pravdy, formálně jsme navrhli krizové zasedání OPCW,“ řekl Lavrov. Dodal, že Rusko na zasedání hodlá položit otázky, které již vzneslo, ale na které dosud nedostalo ze Západu odpovědi. „Doufám, že naši západní partneři se nebudou bránit otevřené konverzaci. V opačném případě to bude další potvrzení toho, že všechno, co se děje, je nepřípustná provokace,“ uvedl šéf ruské diplomacie.

Zdravotní stav Skripalové je lepší, její otec je nadále v kritickém stavu

Zdravotní stav Julije Skripalové se výrazně zlepšil a podle lékařů už není v přímém ohrožení života. „Jsem rád, že mohu oznámit zlepšení stavu Julije Skripalové. Na léčbu reaguje dobře, nadále je jí ale poskytována 24 hodin denně expertní klinická péče,“ uvedla Christine Blanshardová, která je lékařskou ředitelkou oblastní nemocnice v Salisbury. Neuvedla ale, zda se pacientka zcela vyléčí.

Informace o zlepšení jejího stavu je překvapivá. Dosud se hovořilo o tom, že oba mají jen minimální šanci na přežití. Ještě ve středu to v rozhovoru s BBC tvrdila i Skripalova neteř Viktoria Skripalová. Řekla také, že dlouhodobá prognóza dvojice „opravdu není dobrá“ a že i kdyby Skripal a jeho dcera přežili, budou do konce života invalidní.

Soudce David Williams minulý týden s odvoláním na dosavadní výsledky zdravotních testů uvedl, že útok nervově paralytickou látkou zřejmě narušil duševní kapacitu Skripalových, přičemž není jasné, zda a kdy se zotaví.

Skripal a jeho dcera upadli do bezvědomí na lavičce v parku v jihoanglickém městě Salisbury začátkem března. Kromě nich skončil v nemocnici také policista Nick Bailey, který je na lavičce našel a navštívil také jejich dům. Původně byl i jeho stav vážný, postupně se ale zlepšoval.

Ruští diplomaté chtějí se Skripalovou mluvit

Podle britské vlády byli Skripalová a její otec otráveni nervovou látkou novičok, kterou vyvinuli v 80. letech minulého století v bývalém Sovětském svazu. Na jejím vývoji se podílel chemik Vil Mirzajanov, který z Ruska v 90. letech emigroval a žije v USA. I on tento měsíc uvedl, že po otravě touto látkou je jen minimální šance na uzdravení.

Obětem intoxikací nervovými látkami skoro vždy zůstávají následky, protože organismus je nevratně poškozený. Otravu novičokem přežil koncem osmdesátých let sovětský chemik Andrej Železňakov, měl ale zdravotní problémy, nemohl pracovat a po pěti letech zemřel.

Kromě vyšetřovatelů hodlají se Skripalovou, která má ruské občanství a k otci přiletěla na návštěvu, teď mluvit také ruští diplomaté. Britové je k ní ale zatím nepustili. „Chtěla bych připomenout, že v deklaraci z roku 1968 článku 6 je napsáno, že každý konzulární úředník má právo navštívit libovolného člověka, dávat mu rady a poskytovat právní pomoc. Žádný stát mu v této komunikaci nemůže bránit,“ uvedla v reakci na to mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová.