V Petrohradu explodovala podomácku vyrobená výbušnina

V supermarketu petrohradského zábavního centra explodovalo podomácku vyrobené výbušné zařízení. Zatím je hlášeno deset zraněných, kteří byli převezeni do nemocnic, ale žádná oběť na životě. Desítky lidí byly evakuovány. Případ se v této fázi vyšetřuje jako pokus o vraždu dvou a více lidí, zkoumají se ale „všechny možné verze“, sdělil podle agentury TASS Vyšetřovací výbor (SK).

Strážník hlídá místo výbuchu v petrohradském supermarketu
Zdroj: Reuters Autor: Anton Vaganov

Podle SK, což je ruská obdoba americké FBI, došlo k výbuchu v supermarketu Křižovatka v přízemí petrohradského zábavního centra Gigant Hall. Stalo se to v 18:30 místního času, tedy v půl páté odpoledne našeho středoevropského času. 

K útoku se zatím nikdo nepřihlásil. Bomba byla umístěna v jednom z boxů, kam si zákazníci odkládají tašky. Požár po explozi ale nenásledoval. Vyšetřovatelé zatím nevylučují žádnou verzi události, tedy ani terorismus.

„V obchodním centru se ozval výbuch o síle 200 gramů TNT podomácku vyrobeného zařízení naplněného destruktivními prvky,“ sdělila médiím mluvčí Vyšetřovacího výboru Světlana Petrenková. Způsobené škody zřejmě nejsou nijak velké, konstrukce budovy komplexu není podle dosavadních zjištění ohrožena.

Šéf oddělení SK v Petrohradě Alexandr Klaus uvedl, že po výbuchu bylo do nemocnic převezeno deset lidí. Dodal, že nikdo z nich není v ohrožení života. Podrobnosti o povaze zranění zatím úřady nesdělily. 

Agentura TASS s odvoláním na mluvčího petrohradského vicegubernátora napsala, že postižení jsou umístěni ve třech nemocnicích a všichni jsou v uspokojivém stavu. Někteří se po ošetření budou moci vrátit domů. Podle jiného zdravotnického zdroje agentury lékaři hodnotí zranění jako středně těžké jen u jednoho pacienta.

Ruská státní televize RT oznámila, že z budovy bylo evakuováno přes 50 lidí. V okamžiku exploze se v centru nacházelo několik stovek lidí. Na místo se sjelo množství policejních aut, vozy záchranné služby a rovněž hasiči.

Zničený supermarket v Petrohradě
Zdroj: Reuters
Autor: Anton Vaganov
Událost se stala jen čtyři dny před příchodem Nového roku, tím v Rusku začínají oslavy pravoslavných vánočních svátků, které připadají na 7. ledna.

Zločin byl přitom spáchán poté, co v polovině prosince vešlo ve známost, že ruský prezident Vladimir Putin telefonoval americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, aby mu poděkoval za informace, které poskytla ruským bezpečnostním orgánům Ústřední zpravodajská služba (CIA). Informace pomohly zmařit atentáty, které chystala v Petrohradu teroristická skupina.