„Trump při své návštěvě odhalil svou pravou tvář coby ničitele světového míru a stability, který usiluje o rozpoutání jaderné války na Korejském poloostrově,“ reagoval mluvčí severokorejské diplomacie.
Na konci návštěvy Jižní Koreje americký prezident doporučil KLDR, aby Spojené státy nepodceňovala, když prohlásil, že USA jsou připraveny použít vojenskou sílu k zastavení jakéhokoli útoku. Vyzval zároveň Pchjongjang, aby začal jednat a uzavřel dohodu, která jadernou krizi na Korejském poloostrově ukončí. Totalitní stát to vzápětí odmítl.
Jižní Korea: Jsme připraveni odrazit jakoukoli provokaci
V době stupňujícího napětí začaly americko-jihokorejské manévry, jejichž cílem je ukázat „pevné odhodlání a vojenskou připravenost odrazit v případě krize jakoukoli provokaci KLDR dominantní silou“, sdělila jihokorejská armáda.
Manévrů se účastní mimo jiné americké letadlové lodě Ronald Reagan, Theodore Roosevelt a Nimitz se svými doprovodnými plavidly.
Média společné cvičení tří letadlových lodí na jaderný pohon označují za výjimečné; naposledy se obdobné manévry v Pacifiku uskutečnily před deseti lety u Guamu. Akce by měla proběhnout v pondělí.
Cvičení bude zahrnovat také jedenáct amerických plavidel vybavených protiraketovým systémem Aegis a sedm plavidel jihokorejského námořnictva, včetně dvou lodí se systémem Aegis.
Severní Korea na sankce ze strany OSN či Unie nehledí – v září uskutečnila svou šestou a zatím nejmohutnější jadernou zkoušku. Testovala také mezikontinentální balistické rakety a dvě rakety středního doletu nechala přeletět přes Japonsko.