Irácká armáda bojuje s IS o Rávu, jeho poslední útočiště v zemi

Irácká armáda zahájila boj o západoiráckou Rávu, poslední útočiště členů radikální organizace Islámský stát (IS) v Iráku. Podle agentury Reuters se operace účastní také oddíly sestavené z členů sunnitských kmenů. IS byl v červenci poražen v Mosulu, od té doby jeho lidé ustupují na západ k syrské hranici.

Irácká armáda
Zdroj: ČTK/AP Autor: Khalid Mohammed

Do bitvy armáda nasadila dvě pěchotní divize. V pátek oznámila koalice šíitských bojovníků, která se označuje jako Lidové mobilizační síly (PMF), že začala ostřelovat okolí Rávy. Cílem bylo přerušit extremistům zásobovací trasy, zničit jejich muniční sklady a připravit tak pozici útočícím jednotkám.

Ráva leží u řeky Eufrat v provincii Anbár, kterou obývají hlavně sunnité. Před týdnem armáda obsadila nedaleké větší město Káim, což označil premiér Hajdar Abádí za velmi rychlou a úspěšnou operaci.

IS se stahuje k hranici také z druhé strany – ze Sýrie. Tento týden tam přišel o pozice v pohraničním městě Búkamál. Znovu o něj ale začal bojovat a v pátek obsadil zpět asi polovinu města. V jeho rukou je stále přibližně 30 procent východní provincie Dajr az-Zaur, kde se těží ropa.