Polsko vyhostilo ruského historika. Obviňuje ho ze šíření propagandy v rámci hybridní války

Polské úřady vyhostily ze země pracovníka Ruského ústavu strategických studií (RISI). Podle ruských médií jde o historika Dmitrije Karnauchova, který podle polské strany působil jako článek hybridní války Moskvy a šířil ruskou propagandu. Informovala o tom polská tajná služba ABW, píše agentura AFP.

Zdroj: imago stock&people Autor: imago stock&people

Karnauchov řídil aktivity „namířené proti zájmům Polska“, mezi nimi i „prvky hybridní války“, a udržoval kontakty s tajnými službami v Moskvě, uvádí polská tajná služba ABW v prohlášení.

Podle polské kontrarozvědky ruský výzkumník vyhledával osoby s proruskými postoji, kterým následně nabízel spolupráci s ruskými univerzitami či jiné aktivity financované tamními institucemi. Údajně také šířil instrukce, jak postupovat při hájení proruských názorů a „oživoval polsko-ukrajinskou nevraživost“.

Polské ministerstvo vnitra mu proto zrušilo povolení k pobytu a poslalo jej zpět do vlasti. Ministerstvo považuje ústav RISI za „zpravodajskou složku ruské špionáže“.

Šéf RISI Igor Pšeničnikov obvinění proti svému zaměstnanci nazval „absurdními“ a celou záležitost považuje za „hon na čarodějnice“. Dodal, že Karnauchov v Polsku vyučoval od roku 2013, přičemž „veškerá jeho činnost měla za cíl normalizaci vztahů mezi Ruskem a Polskem“.