Spojené státy zakážou svým občanům cesty do Severní Koreje

Spojené státy zakážou držitelům amerických pasů cestovat do Severní Koreje. Americký ministr zahraničí Rex Tillerson už toto omezení schválil, zákaz začne platit nejdříve koncem srpna. Podle agentury Reuters to oznámila mluvčí ministerstva zahraničí Heather Nauertová. O zákazu se dosud spekulovalo, s odvoláním na své zdroje o něm již během dne informovala média a také dvě americké cestovní kanceláře, které do KLDR pořádají zájezdy. Spojené státy takto chtějí očividně reagovat na smrt amerického studenta Otto Warmbiera, který v červnu zemřel krátce po propuštění ze severokorejského vězení.

„Jakmile (zákaz) začne platit, žádný pas Spojených států nebude pro cestu do Severní Koreje a ani pro tranzitní cesty platný. Pro cesty do KLDR budou lidé muset požádat o pas se zvláštní platností,“ řekla Nauertová.

Mluvčí dále řekla, že Tillerson se k tomuto kroku rozhodl kvůli rostoucí hrozbě zadržení Američanů v KLDR a jejich dlouhodobého věznění. Zákaz cest do Severní Koreje začne platit třicet dní poté, co bude zveřejněn ve federálním věstníku. Zveřejnění se podle Nauertové předpokládá v nadcházejícím týdnu, takže omezení vstoupí v platnost koncem srpna.

Zákony Spojených států dávají ministrovi zahraničí pravomoc zakázat držitelům amerických pasů používat tyto doklady k cestám do zemí, se kterými jsou USA ve válce, ve kterých zuří násilnosti nebo ve kterých hrozí americkým občanům bezprostřední újma na zdraví či bezpečnosti.

Tento postup americká diplomacie volí výjimečně a od roku 1967 se k němu podle AP uchýlila v případě Alžírska, Iráku, Libanonu, Libye, Súdánu, Kuby a Severního Vietnamu.

Cestovní kancelář Koryo Tours uvedla, že Washington zákaz oznámí příští čtvrtek. Stejné informace má i cestovní kancelář Young Pioneer Tours. Na jak dlouho by Spojené státy měly toto opatření zavést, ale není jasné.

Společnost Young Pioneer Tours zajišťovala cestu do Severní Koreje i Warmbierovi, kterého severokorejský soud odsoudil k patnácti letům těžkých prací za krádež propagačního plakátu z hotelu. Režim ho v červnu propustil, domů se ale mladík vrátil v kómatu a následně zemřel.