Niedermayer: Termín Visegrád Česku nesvědčí, jsme někde jinde než Polsko a Maďarsko

27 minut
Niedermayer: Česko je v rámci V4 někde jinde než Polsko a Maďarsko
Zdroj: ČT24

Termín Visegrádská čtyřka v jeho současné podobě Česku v rámci Evropské unie nesvědčí. Ve svých postojích jsme mnohem blíže řadě západních zemí než současné Maďarsko či Polsko. V pořadu Interview ČT24 to řekl europoslanec Luděk Niedermayer (nestr. za TOP 09 a STAN). Rozdíly mezi zeměmi V4 podle něj panují jak v pojetí demokracie a způsobu vládnutí, tak i v dalších důležitých hodnotových oblastech. Podle Niedermayera také žádná ze zemí pozdějších vln vstupu do eurozóny nebyla na přijetí eura tak výjimečně dobře připravena jako právě Česko.

Podle Niedermayera se postavení zemí V4 vůči Bruselu nachází ve velmi komplikované, současně ale také velmi rozdílné situaci. Maďarská vláda premiéra Orbána se podle českého europoslance stále více odlišuje od většiny evropských zemí v samotném pojetí demokracie, pojetí vládnutí a dalších důležitých hodnotových oblastech. „Velice svébytně“ se podle něj v poslední době vyvíjí také Polsko.

„Řekl bych, že pozice České republiky a Slovenské republiky je přece jenom trochu lepší. Je trochu nešťastné, že se to skrývá pod tím termínem Visegrád. To nám určitě nesvědčí. Jsou to podstatné rozdíly. Doufám, že jsme někde jinde, než je Polsko nebo Maďarsko,“ řekl europoslanec.

„Jsme mnohem blíže řadě západních zemí ve svých postojích a ve svých pohledech na věc, než abychom měli postoje blízké těmto dvěma zemím,“ dodal Niedermayer s odkazem na Maďarsko a Polsko.

Myslím, že na začátku chyběl někdo, kdo by si vzal papír, tužku a něco spočítal. Visegrádské země jsou sice čtyři země, které mají leccos společného, ale je to příliš málo na to, aby to představovalo jakoukoliv rozhodovací skupinu v rámci Evropské unie. Je to příliš málo na to, aby to blokovalo jednotlivá rozhodnutí.
Luděk Niedermayer
europoslanec (nestr. za TOP 09 a STAN)

Podle českého europoslance pozice Česka v EU není vůbec špatná. „Kdybych se na to chtěl dívat pozitivně, tak zaznamenávám, že v řadě agend, třeba v oblasti životní prostředí, průmyslu, jsme vnímáni jako takový svorník mezi novými zeměmi, které jsou většinou chudší, a zeměmi té původní Evropské unie. A z tohoto titulu máme svým způsobem výjimečnou pozici, kterou někdy využijeme, někdy podle mého názoru prohospodaříme,“ říká.

obrázek
Zdroj: ČT24

Na přijetí eura můžeme vydělat

Niedermayer také jako bývalý viceguvernér ČNB potvrdil nedávná slova současného guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka o dobré připravenosti Česka na přijetí eura. „Žádná země nemá tak dobrou šanci, že na tom vydělá, že to bude ku prospěchu,“ řekl s tím, že pouze existuje špatná představa, že by po vstupu do eurozóny došlo v Česku k zamrznutí mezd na určité úrovni.

„Naše mzdy porostou tak rychle jako naše ekonomika. Já si myslím, že tady jsou docela dobré důvody euro přijmout. Já bych dokonce očekával, že se růst celkově zrychlí. Takže si trochu kladu otázku, jakou výhodu vlastně má odkládat něco, co je pro nás dobré. Úplně tomuto argumentu nerozumím,“ tvrdí Niedermayer.

Mapa zemí s eurem
Zdroj: ČT24

Podle europoslance například Slováci, ale i jiné další země, které vstoupily do eurozóny s méně výkonnějšími ekonomikami, od té doby prosperují. „Jak se bude vyvíjet mzda lidí v naší republice, na tom euro nic nezmění, to záleží na trhu práce a na tom, jak bude prosperovat naše ekonomika. Jestli mzda bude vypočítaná v eurech, mohla by být vypočítaná v librách, ve švýcarských francích, to je docela jedno, to nehraje roli,“ dodává.

Niedermayer by proto byl rád, kdyby si příští česká vláda dala závazek přijmout euro. „Dostali bychom se tím nejen k lepší životní úrovni, vyšší stabilitě naší ekonomiky, ale právě s tím, jak hrozí určité rozdělení Evropy na jádro a periferii, tak bychom si vzali vstupenku do klubu, ve kterém bychom měli být, to znamená do jádra Evropské unie.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Izrael střílel na katolickou farnost v Gaze. Vyjádřil lítost

Úder izraelských sil zasáhl jedinou katolickou farnost v Pásmu Gazy. Podle prohlášení Latinského patriarchátu, který řídí aktivity katolíků v Izraeli a Palestině, několik lidí utrpělo zranění a tři zemřeli. Mezi zraněnými je i vedoucí farnosti Gabriele Romanelli. Patriarchát odsoudil izraelskou ofenzivu jako neospravedlnitelnou „barbarskou válku“. Kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua večer podle serveru The Times of Israel (Tol) v prohlášení uvedla, že Izrael hluboce lituje toho, že zbloudilá munice kostel zasáhla.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Izrael hodlá vynucovat „demilitarizaci“ území na jihu Sýrie

Izrael hodlá v Sýrii vojensky vynucovat ochranu tamní drúzské menšiny a „demilitarizaci“ oblasti jižně od Damašku, prohlásil premiér Benjamin Netanjahu. Ve čtvrtek beduínští bojovníci na jihu Sýrie obnovili ofenzívu proti drúzům, řekl agentuře Reuters beduínský velitel. Děje se tak navzdory oznámenému příměří a stažení syrských vládních jednotek z oblasti. Podle agentury AFP ve čtvrtek také izraelské letouny podnikly nálet u města Suvajda.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Slovensko umožní schválit 18. balík protiruských sankcí, oznámil Fico

Slovensko v pátek umožní schválení 18. balíku sankcí Evropské unie proti Rusku. Ve videu zveřejněném na Facebooku to ve čtvrtek večer oznámil slovenský premiér Robert Fico (Smer), který řekl, že další odmítání podpory nových sankcí by poškodilo slovenské zájmy.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Poslední jednání „velké trojky“. V Postupimi Truman řekl Stalinovi o jaderné zbrani

Přesně před osmdesáti lety začala na zámku Cecilienhof Postupimská konference, která byla posledním velkým jednáním takzvané „velké trojky“ složené ze Spojených států amerických, Velké Británie a Sovětského svazu (SSSR). Konference se do historie zapsala mimo jiné tím, že v jejím průběhu americký prezident Harry S. Truman informoval sovětského vůdce Josifa Vissarionoviče Stalina o tom, že USA úspěšně odpálily první atomovou bombu v rámci testu Trinity.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Přívod paliva před pádem letadla Air India zřejmě vypnul kapitán, píše WSJ

Vyšetřování tragické nehody letadla společnosti Air India z minulého měsíce pokročilo. Podle deníku The Wall Street Journal se ukázalo, že přívod paliva do motoru stroje zřejmě vypnul kapitán letadla. Dokazují to dle listu zvukové záznamy z rozhovoru pilotů, které se podařilo získat z černých skříněk v kokpitu. Při havárii zemřelo 260 lidí.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Soláry v EU poprvé vyrobily víc energie než jádro

Fotovoltaika v červnu v Evropské unii vyrobila poprvé v historii víc energie než jaderné elektrárny, zjistila energetická analytická společnost EMBER. Na třetím místě se dlouhodobě drží vítr. V samotném Česku vede uhlí a jaderné zdroje. Ty obnovitelné jsou až na třetím místě. I kvůli vyšším dodávkám zelené energie do sítě roste zájem o bateriová úložiště, a to nejen v Unii. V Česku se zájem meziročně ztrojnásobil.
před 5 hhodinami

Slovenský ministr kritizoval BIS za informaci o možné ruské stopě v kauze výhrůžek

Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) kritizoval českou Bezpečnostní informační službu (BIS) za to, že informovala o možné ruské stopě v případu loňského vyhrožování školám v Česku a na Slovensku, ve kterém mezinárodní policejní tým tento týden zadržel na Ukrajině jednoho Ukrajince. Šutaj Eštok řekl, že jde o nepotvrzenou hypotézu. Mluvčí české kontrarozvědky Ladislav Šticha řekl, že BIS nebude vyjádření slovenských politiků komentovat.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Trumpova vláda poskytne imigračnímu úřadu údaje milionů pojištěnců Medicaid

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa poskytne Úřadu pro imigraci a cla (ICE) osobní údaje 79 milionů lidí registrovaných v programu zdravotního pojištění Medicaid s cílem umožnit mu nalézt přistěhovalce, kteří v USA pobývají nelegálně. Osobní údaje pojištěnců obsahují například jejich adresu nebo etnicitu. Píše o tom agentura AP s odvoláním na dohodu ministerstva vnitřní bezpečnosti (DHS) a federální agentury pro zdravotní péči (CMS).
před 5 hhodinami
Načítání...