Desetitisíce lidí prošly Varšavou. Demonstrovaly proti vládě

2 minuty
Události: Ve Varšavě se demonstrovalo proti vládě
Zdroj: ČT24

Desetitisíce lidí se zúčastnily protivládního pochodu ve Varšavě, který „na obranu svobody“ uspořádaly hlavní polské opoziční strany. Jejich šéfové na shromáždění v centru metropole odsoudili praktiky konzervativní vlády, která podle nich porušuje principy demokracie a vede zemi na evropskou periferii. Akce s názvem Pochod svobody se podle různých zdrojů zúčastnilo až sto tisíc lidí.

Velkou protivládní demonstraci pořádala společně polská opozice. Podle nejsilnější opoziční strany, Občanské platformy (PO), se akce zúčastnilo kolem sta tisíce lidí – uvedl na Twitteru její člen Grzegorz Furgo. O sto tisích lidech mluvil i šéf PO Grzegorz Schetyna.

Mluvčí varšavské radnice Bartek Milczarczyk odhadl počet účastníků na víc než devadesát tisíc. Policie, která nezaznamenala žádné potyčky ani narušení veřejného pořádku, ale mluví jen o přibližně dvanácti tisících lidí. 

Protest začal podle plánu po 13:00 SELČ shromážděním na Bankovním náměstí. Po několika projevech následoval pochod hlavním městem na Ústavní náměstí, kde k nim promluvili politici i další osobnosti veřejného života.

„Chceme Polsko demokratické, proevropské, hrdé, které v Evropské unii hledá přátele a partnery a ne nepřátele,“ řekl za potlesku shromážděných předseda PO Schetyna. Mezi předními politiky byli i šéf strany Moderní Ryszard Petru a předseda Polské lidové strany (PSl) Wladyslaw Kosiniak-Kamysz.

Loutky premiérky Szydlové, šéfa PiS Kaczynského a prezidenta Dudy na protivládní demonstraci ve Varšavě
Zdroj: Reuters/ Agencja Gazeta/Dawid Zuchowicz

Opozici vadí počínání vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) vedené Jaroslawem Kaczyńským, která se podle ní snaží dostat pod kontrolu média a omezit nezávislost justice. Pozici Polska v EU oslabila podle Kaczyńského kritiků zejména nedávná snaha zabránit znovuzvolení Donalda Tuska do čela Evropské rady, kvůli níž se Varšava postavila proti všem 27 dalším členským státům.  

Opozice tvrdí, že přetekla míra trpělivosti se současnou vládou premiérky Beaty Szydlové. Kritizuje ji za populismus, za čistky v armádě, za špatně připravenou reformu školství, za neoprávněné zásahy do soudnictví, za to, že odvádí zemi od demokratického vývoje, od vývoje a směru k západu spíše směrem k východu.
Miroslav Karas
zpravodaj ČT v Polsku

Šéf PiS demonstrantům vzkázal, že svoboda v Polsku ohrožena není a pokud protestují proti vládě, protestují tím i proti svobodě a demokracii. 

Kritice se podle Karase nevyhnul ani prezident Andrzej Duda (PiS), který při středečních oslavách přijetí historicky první polské ústavy (3. května 1791) přišel nečekaně s návrhem uspořádat referendum o změně současné ústavy. Kritici vlády se obávají, že plebiscit má stvrdit nastolení autoritářského režimu.

Napřesrok, kdy země bude slavit sto let od znovuzískání nezávislosti, by se Poláci – nejen politici a elity – měli podle prezidenta vyslovit, zda si přejí změnit stávající ústavu z roku 1997, jaké si přejí státní zřízení, jakou roli by měl mít prezident a parlament a jaká práva a svobody by měly být zdůrazněny.

Duda podle vlastních slov chce, aby Polsko bylo „místem, kde neexistují neopodstatněná privilegia, kde neexistují lepší kasty občanů, kde jsou všichni občané jednotní“. 

Opozice mluví o předčasných volbách

„Hovořil jsem s několika lídry opozice – všichni mluví jedním hlasem: že jde o kompromitaci Polska, že Polsko ztrácí své postavení v zahraničí a v Evropské unii, a že je čas vypsat – dokonce se tady o tom mluví – předčasné volby,“ dodal k demonstraci z Varšavy Karas.

Hlavní opoziční strana PO se podle průzkumu z konce dubna poprvé dostala do čela voličských preferencí. Volilo by ji 31 procent lidí, zatímco vládní Právo a spravedlnost (PiS) by dostala 29 procent hlasů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

V Kyjevě jedná koalice ochotných. Přijeli Macron, Starmer, Merz a Tusk

V Kyjevě začalo jednání vrcholných představitelů zemí, které tvoří takzvanou koalici ochotných. Setkání se osobně zúčastní ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, polský premiér Donald Tusk, britský premiér Keir Starmer či německý kancléř Friedrich Merz. Další lídři včetně českého premiéra Petra Fialy (ODS) mají být připojeni na dálku. Jednat se má o dalším postupu vůči Rusku, které podle evropských zemí zdržuje vyhlášení příměří.
07:47Aktualizovánopřed 25 mminutami

Hitler nezemřel, tvrdili Sověti. Ze záměrné lži je usvědčily zuby

Vůdce padl – hlásaly noviny celého světa po 30. dubnu, kdy si Adolf Hitler vzal život ve svém berlínském bunkru. Sotva ale lidé stačili v květnu oslavit konec války, už se objevily spekulace, že největší zločinec světa má být stále naživu. A stopy prý vedou do Jižní Ameriky, kam se měli vytratit i jiní vrcholní nacisté. Tuto dezinformaci, která přerostla v několik desetiletí trvající konspirační teorii, přitom cíleně vypustili Sověti.
před 1 hhodinou

Pomstíme smrt nevinných lidí, vzkazuje Pákistán Indii

Pákistán pomstí smrt nevinných lidí, kteří zahynuli při nočním indickém ostřelování, uvedl podle AFP premiér země Šahbáz Šaríf. Islámábád tvrdí, že při indickém bombardování Pákistánu zahynulo přes deset lidí. Indický web CNN-News18 mezitím uvedl, že si představitelé zemí poprvé od dubnového útoku na turisty v Kašmíru telefonovali. Informaci však zatím nelze ověřit. Ministr zahraničí USA Marco Rubio vyzval k deeskalaci napětí.
06:08Aktualizovánopřed 1 hhodinou

V okolí Barcelony vznikl „chlorový oblak“

Kvůli úniku chemických látek doporučila civilní ochrana v Katalánsku obyvatelům pěti obcí mezi Barcelonou a Tarragonou nevycházet ven a neotevírat okna. Podle agentury AFP se opatření týká zhruba 160 tisíc lidí. Únik vznikl při požáru průmyslového závodu ve městě Vilanova i la Geltrú.
před 1 hhodinou

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
před 6 hhodinami

Rusko navzdory slovům o příměří udeřilo na ukrajinské obce

Rusko přes jím vyhlášené třídenní příměří více než dvěstěkrát zasáhlo osm ukrajinských osad poblíž fronty v Záporožské oblasti, kde v důsledku útoků zemřela jedna žena, uvedl Reuters s odvoláním na šéfa oblastní správy Ivana Fedorova. Podle serveru Ukrinform útočilo také v Nikopolu v Dněpropetrovské oblasti a v Chersonské oblasti, kde si úder vyžádal jednu oběť. Rusko zase tvrdí, že Ukrajina dronem zasáhla budovu místní správy v ruském Bělgorodu.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Pákistán po ostřelování hlásí mrtvé, exploze otřásly i indickými městy

Indická armáda v pátek sestřelila stovky bezpilotních letounů, které na několik míst v indické části Kašmíru vyslal sousední Pákistán, napsala agentura Reuters. Podle agentury AP to ale Islámábád popírá. Dillí také dříve oznámilo, že ostřelovalo kašmírskou hranici u pákistánských hranic, kvůli čemuž podle agentury AFP zemřelo pět lidí včetně jednoho dítěte. Reuters během dne také informoval, že v indických městech byly slyšet výbuchy.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Útroby německého parlamentu skrývají památku na sovětské vojáky

Zvenčí je budova německého parlamentu slavná – její útroby ale skrývají památku, kterou důvěrně zná málokdo. Zanechali ji tam sovětští vojáci v posledních dnech nacistické diktatury.
před 15 hhodinami
Načítání...