
EK zahájí řízení kvůli kvótám
Formálně komise ještě o dalším postupu nerozhodla, učinit by tak měla na úterním zasedání. Pokud se EK na zahájení procedury shodne, nejdříve do daných členských států pošle oficiální upozornění, které je prvním krokem v několikastupňovém řízení. To může skončit soudem, který může rozhodnout o pokutě pro členský stát.
Mluvčí Evropské komise Alexander Winterstein připomněl, že rozhodnutí o podobných řízeních obvykle Komise přijímá jednou měsíčně dohromady v jednom balíku. „Ten příští by měl být schválen tuto středu,“ upozornil mluvčí. Dopředu o rozhodnutí spekulovat nechtěl, uvedl jen, že Komise musí postupovat v souladu se svým mandátem jako „strážce unijních smluv“.
Eurokomisař pro vnitro Dimitris Avramopulos v úterý ve Štrasburku zveřejní další pravidelnou zprávu o pokroku v unijních programech přesídlování a přerozdělování uprchlíků. Když minulý měsíc představoval novinářům tu předcházející, pohrozil, že Komise nebude váhat a řízení vůči Polsku, Maďarsku a Česku spustí, pokud tyto země nezmění svůj přístup.

Telička (nestr. za ANO): EK i česká vláda zastávají krajní pozice
Telička (nestr. za ANO): EK i česká vláda zastávají krajní pozice
Mach (Svobodní): Česko by se mělo přidat k žalobě na neplatnost kvót
Pospíšil (nestr. za TOP 09 a STAN): Kvóty plní jen Malta a Finsko
Pro zahájení řízení je i Juncker
Zahájení řízení proti zemím, které odmítají přijímat uprchlíky, podpořil dříve i šéf komise Jean-Claude Juncker. Uvedl to v rozhovoru s německým magazínem Spiegel. „Rozhodnutí ještě nepadlo, ale já říkám: ‚Jsem pro‘. Ne, abychom vyhrožovali, ale abychom dali jasně najevo, že schválené rozhodnutí je součástí platného práva, i když někdo hlasoval proti němu,“ řekl Juncker.
Na otázku, zda se možné řízení ze strany Evropské komise bude týkat Slovenska a Maďarska, Juncker odpověděl: „Těchto a dalších států“. „Tady jde o evropskou solidaritu, která nemůže být jednosměrkou. Provoz se v ní musí pohybovat oběma směry,“ řekl dále k dlouhodobému sporu evropských zemí o kvóty Juncker.
Ministři V4 potvrdili svůj odpor vůči kvótám
Ministři vnitra Visegrádské čtyřky (V4), tedy Česka, Maďarska, Polska a Slovenska, na schůzce ve Varšavě znovu odmítli přerozdělování migrantů podle kvót stanovených už dříve v Evropské unii. „Jasný závěr jednání ministrů vnitra V4: Kvóty jsou nesmyslným požadavkem, který nic neřeší, jen rozděluje. Musíme hledat fungující řešení,“ napsal ministr vnitra Milan Chovanec na Twitteru.
Ministři také požadovali možnost blokovat unijní rozhodování o kvótách. Ve společném prohlášení totiž podle agentury MTI naléhali, aby EU o přerozdělování uprchlíků rozhodovala jednomyslně, a to na úrovni šéfů států a vlád.
Právě zástupci Česka, Maďarska a Slovenska byli na jednání ministrů vnitra EU v Bruselu v září 2015 přehlasováni při určení počtů na přerozdělení 160 000 uprchlíků, aby se pomohlo Řecku a Itálii jako zemím nejhůře zasaženým migrační krizí. Polsko za tehdejší liberální vlády na poslední chvíli změnilo postoj a s přerozdělením uprchlíků se smířilo, zatímco nynější konzervativní vláda kvóty odmítá. Česko, které by mělo do září přijmout přibližně 2600 lidí, zatím převzalo 12 migrantů z Řecka.