Při koaličním náletu v Sýrii zemřely desítky členů rodin islamistů

Nejméně osmdesát členů rodin islamistických bojovníků, včetně 33 dětí, prý zahynulo při novém náletu koalice vedené Spojenými státy na syrské město Majádín. Oznámila to exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Letecké údery na IS
Zdroj: ČTK/ABACA/ABACA

Organizace citovala zdravotnické a civilní zdroje z Majádínu, podle nichž byla při leteckém útoku zasažena obecní budova, kde se ukrývali příbuzní bojovníků Islámského státu. Útok se odehrál časně ráno.

SOHR již dříve informoval, že během středy a čtvrtka při koaličních náletech na Majádín přišlo o život 50 civilistů, kteří rovněž patřili do rodin islamistických bojovníků.

Mluvčí koalice vedené USA agentuře Reuters řekl, že její síly ve čtvrtek a v pátek bombardovaly oblast Majádínu, který se nachází ve východosyrské provincii Dajr az-Zaur, a nyní hodnotí výsledky.

/*json*/{"map":{"lat":35.14287995259744,"lng":39.23202752812496,"zoom":7,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":35.01551687112524,"lng":40.448055267333984,"type":1,"description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

OSN vyzývá k větším ohledům na civilisty

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zaíd Husajn vyzval všechny strany, které provádějí letecké operace v Sýrii, aby pečlivěji rozlišovaly mezi legitimními vojenskými a civilními cíli při stupňující se kampani proti Islámskému státu na severovýchodě země. „Rostoucí počet mrtvých a zraněných civilistů při leteckých úderech v provincii Dajr az-Zaur a Rakka ukazuje, že při těchto útocích pravděpodobně nebyla přijata dostatečná preventivní opatření,“ řekl komisař.

Syrská organizace pro lidská práva zaregistrovala za uplynulý měsíc zatím nejvyšší počet civilních obětí koaličních náletů v Sýrii od září 2014, kdy byly tyto letecké útoky zahájeny. Mezi 23. dubnem a 23. květnem při nich zahynulo 225 civilistů.

Mezinárodní koalice poskytuje leteckou podporu především ofenzivě vedené proti dvěma zbývajícím baštám Islámského státu, jimiž jsou severosyrské město Rakka a Mosul v sousedním Iráku.

Pentagon ve čtvrtek oznámil, že podle jeho vyšetřování bylo v březnu při leteckém útoku na sklad zbraní Islámského státu v Mosulu usmrceno nejméně 105 civilistů. Před tímto oznámením americká armáda uváděla, že koaliční útoky v Sýrii a Iráku stály od roku 2014 životy 352 civilistů.