KLDR odpálila balistickou raketu. Japonsko test označilo za vážnou hrozbu

Severní Korea otestovala v sobotu brzy ráno místního času balistickou raketu, zkouška ale nebyla úspěšná. Informovala o tom jihokorejská tisková agentura Jonhap. Test odsoudily Jižní Korea i Japonsko. Japonský premiér uvedl, že rozhodnutí KLDR opět vyzkoušet balistickou raketu představuje pro Japonsko vážnou hrozbu. Americký prezident Donald Trump na Twitteru uvedl, že Pchjongjang testem prokázal „neúctu“ k Číně.

Video Události
video

Události: Raketový test KLDR následovala nová vlna varování

Představitel americké vlády řekl stanici ABC News, že šlo o raketu středního doletu, která se rozpadla několik minut po startu. Podle mluvčího americké armády neopustila raketa severokorejské území a pro Spojené státy nepředstavovala hrozbu.

Raketa byla brzy ráno místního času (pátek 22:33 našeho času) vystřelena z oblasti severně od metropole Pchjongjangu, uvedla agentura Jonhap. CNN s odvoláním na vládní zdroj informovala, že šlo patrně o raketu středního doletu typu KN-17. Liší se zprávy o tom, zda dosáhla Japonského moře. Podle zdroje CNN vybuchla ještě nad pevninou, jiné zdroje uvádějí, že se rozpadla nad vodou.

„Dokud bude Amerika pokračovat s nepřátelskými akcemi agrese, nikdy nepřestaneme s jadernými a raketovými testy.“

Sok Won-čol, představitel KLDR

Od nástupu Trumpa šlo už o devátý test, píše CNN

Testy raket zapovídají Severní Koreji rezoluce Rady bezpečnosti OSN, KLDR ale tyto zkoušky přesto pravidelně provádí. CNN spočítala, že od Trumpova nástupu do funkce na začátku roku byl nejnovější test už devátý. 

Američtí vládní činitelé v čele s Trumpem dali opakovaně najevo, že USA jsou odhodlané přimět KLDR k ukončení jaderného a raketového programu všemi prostředky, včetně vojenských v nezbytném případě. Pentagon vyslal do oblasti americkou letadlovou loď USS Carl Vinson jako ukázku síly amerického námořnictva. Pchjongjang ale nedávno oznámil, že bude v testování raket pokračovat.

„Svým raketovým testem, byť neúspěšným, projevila Severní Korea neúctu k přáním Číny a jejího váženého prezidenta (Si Ťin-pchinga). To je špatné,“ napsal Trump na Twitteru.

Peking dal v posledních dnech najevo sílící kritiku na adresu Pchjongjangu a podle amerického ministra zahraničí Rexe Tillersona Čína KLDR pohrozila, že za provedení jaderné zkoušky uvalí na severokorejský režim jednostranné sankce. Trump v rozhovoru s Reuters, zveřejněném v pátek, ocenil přístup čínského prezidenta k řešení severokorejské otázky.

„Napětí na Korejském poloostrově se musí co nejdříve zmírnit, protože už dosáhlo kritického bodu. Čína důrazně vyzývá všechny zainteresované strany, aby projevily klid a zdrženlivost. Všichni by měli dodržovat rezoluce Rady bezpečnosti o KLDR. Největším problémem je teď konec výzkumu jaderných hlavic Severní Koreje. Je ale nutné se přestat hádat o tom, kdo by měl udělat první krok.“

Wang I

čínský ministr zahraničí
Donald Trump
Zdroj: Reuters
Autor: Carlos Barria

Japonci se cítí ohroženi

„Navzdory důrazným varováním ze strany mezinárodního společenství dnes Severní Korea odpálila balistickou raketu, což je vážná hrozba pro naši zemi a což je absolutně nepřijatelné,“ uvedl japonský premiér Šinzó Abe, který je teď na návštěvě Británie.

Kvůli nynějšímu vývoji na Korejském poloostrově je podle něj nutné posílit americko-japonskou alianci. Řekl, že Čína musí v této otázce zaujmout rozhodný postoj a doporučil, aby proti Pchjongjangu důrazně zasáhlo také Rusko. Podle Abeho vyjádřil ruský prezident Vladimir Putin nad činností KLDR hluboké znepokojení.

Japonský premiér také řekl, že dokud bude Severní Korea pokračovat v provokacích, nebude možné obnovit šestistranná vyjednávání, na jejichž základě se Pchjongjang zavazoval k ústupkům výměnou za rozsáhlou hospodářskou pomoc. 

Test odsoudilo také jihokorejské ministerstvo zahraničí a označilo jej za „očividné“ porušení rezolucí OSN a nejnovější ukázku „agresivity a lehkomyslnosti“ Severní Koreje. „Vláda ostře varuje Severní Koreu. Pokud si nepřestane hrát s ohněm a bude odmítat denuklearizaci, potká ji tvrdý trest na různých úrovních včetně Rady bezpečnosti OSN,“ uvedl mluvčí jihokorejského ministerstva zahraničí Čo Džun-hjuk.

Tillerson vyzval OSN k uvalení nových sankcí

Jen několik hodin před severokorejským testem se v pátek kvůli KLDR sešla Rada bezpečnosti OSN. Generální tajemník OSN António Guterres na jednání rady vyslovil obavy z možného vojenského konfliktu na Korejském poloostrově. Tillerson varoval, že hrozba severokorejského jaderného útoku je naprosto reálná, a vyzval, aby OSN uvalila na Pchjongjang nové sankce.

Představitel americké vlády v sobotu řekl Reuters, že nejnovější test by mohl urychlit přijetí nových jednostranných ekonomických sankcí USA vůči KLDR. Trumpova administrativa podle tohoto zdroje čekala „nějakou severokorejskou provokaci“ před jihokorejskými prezidentskými volbami, které se budou konat 9. května.