Tillerson mluví o úderu na KLDR. USA jsou připraveny k vojenské akci, sdělil v OSN

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson vyzval světové společenství, aby drasticky zvýšilo tlak na Severní Koreu. Varoval, že pokud tak neučiní, může to mít „katastrofální“ následky. USA jsou podle něj připraveny k vojenské akci vůči KLDR. Po OSN chtějí, aby zavedla vůči totalitnímu státu další sankce. Čína a Rusko Washington varovaly, že útok na Pchjongjang situaci jen zhorší.

Zdroj: Reuters Autor: U.S. Marine Corps/Lance Cpl. Carlos Jimenez

Tillerson považuje hrozbu jaderného útoku KLDR na Tokio či Soul za reálnou, OSN podle něj musí ihned zakročit, aby zabránila katastrofě. „Všechny možnosti, jak reagovat na budoucí provokace, musejí zůstat na stole,“ konstatoval americký ministr. „Kromě diplomatické a finanční páky tu musí být ochota jít do vojenské akce proti severokorejské agresi, bude-li to nutné,“ dodal Tillerson.

„Mezinárodní společenství příliš dlouho nereagovalo,“ řekl dále šéf americké diplomacie s tím, že „strategická trpělivost“ skončila. „Musíme se vyvarovat špatných odhadů a nedorozumění. Musíme začít jednat, abychom zabránili konfliktu a dosáhli udržitelného míru,“ reagoval v Radě bezpečnosti generální tajemník OSN António Guterres.

Že může dojít k útoku, naznačil už dříve šéf Bílého domu Donald Trump. „Existuje možnost, že dojde k velkému, velkému konfliktu se Severní Koreou. Rozhodně,“ prohlásil během rozhovoru pro Reuters v Oválné pracovně Bílého domu. „Moc rádi bychom tu záležitost vyřešili diplomaticky, ale je to velmi obtížné,“ dodal prezident.

Trump v poslední době přitvrdil verbální projevy proti KLDR, posílil námořní přítomnost USA v oblasti Korejského poloostrova a vyhlásil, že hodlá severokorejského vůdce Kim Čong-una přimět, aby upustil od raketových a jaderných testů.

Trump chce po Soulu miliardu dolarů 

Washington podle prezidenta bude po jižním sousedovi KLDR požadovat uhrazení přibližně miliardy dolarů (25 miliard korun), což jsou náklady odhadované na rozmístění systému THAAD v zemi.

Jihokorejské ministerstvo obrany zareagovalo prohlášením, že se nic nemění na původním plánu, podle něhož „rozmístění, provoz a údržbu“ zařízení hradí USA. Ministerstvo uvedlo, že v dohodě uzavřené s vládou Trumpova předchůdce Baracka Obamy Soul nabízí poskytnout pro štít pozemky a infrastrukturu, nikoli náklady na jeho provoz.

Proti rozmístění systému protestovaly Čína a Rusko a nesouhlas dal najevo i favorit nadcházejících jihokorejských prezidentských voleb, vůdce liberální opozice Mun Če-in. Jeho mluvčí prohlásil, že rozmísťování štítu by mělo být „okamžitě zastaveno“. „Otázku rozmístění štítu THAAD by měla řešit příští (jihokorejská) vláda,“ řekl Munův mluvčí Jon Kwan-sok. Prezidentské volby jsou v Jižní Koreji plánovány na 9. května.

Video Zprávy ve 12
video

Trump: KLDR je pro mě největší výzvou

Čínský prezident si vysloužil pochvalu 

Trump v rozhovoru ocenil přístup čínského prezidenta k řešení severokorejské otázky. „Věřím tomu, že se velmi snaží. Vím, že si přeje, aby byl schopen nějak to vyřešit. Zřejmě to ale není možné,“ podotkl Trump.

Peking dal v posledních dnech najevo sílící kritiku na adresu Pchjongjangu a podle Tillersona Čína KLDR pohrozila, že za provedení jaderné zkoušky uvalí na severokorejský režim jednostranné sankce.

Čína i Rusko varují před vojenským řešením

Čínský ministr zahraničí Wang I varoval, že by situace na Korejském poloostrově mohla dále eskalovat, či se vymknout kontrole. Mluvčí čínské diplomacie Lu Kchang uvedl, že Peking chce spolupracovat s USA na dosažení trvalého řešení severokorejské otázky.

Proti štítu THAAD na Korejském poloostrově vystupuje i Moskva. Náměstek ruského ministra zahraničí Gennadij Gatilov v OSN vyzval USA a Jižní Koreu, aby si rozmísťování protiraketového systému na poloostrově rozmyslely. Gatilov se také obrátil na ostatní státy, aby odolaly pokušení podnikat podobné destabilizující kroky.

Podle Gatilova je nutné vyvarovat se vůči KLDR při řešení krize jakékoli síly, předvádění svalů před Pchjongjangem vyhodnotil jako nezodpovědné. Právě takové chování podle Gatilova vede svět k úvahám, zda nehrozí vypuknutí války.

Severní Korea provedla již pět jaderných testů a nesčetně raketových zkoušek; ta poslední se uskutečnila tento měsíc. Pchjongjang také opakovaně hrozí zničením Spojených států. „Vůle armády a lidu KLDR vybudovat socialistickou velmoc je neotřesitelná… a žádná síla nemůže zastavit jejich postup vpřed,“ napsala dnes severokorejská oficiální agentura KCNA.

Čekal jsem, že to bude jednodušší…

Trump v rozhovoru poskytnutém agentuře Reuters u příležitosti prvních 100 dní v Bílém domě připustil, že mu chybí jeho starý život realitního magnáta a podnikatele. „Miloval jsem svůj předchozí život. Dělal jsem tolik věcí,“ posteskl si Trump. Novinářům přiznal, že vůbec nečekal, že být prezidentem Spojených států bude tak náročné. „Je to víc práce než dříve. Myslel jsem, že to bude jednodušší… chybí mi můj starý život.“

Uložit