
Rusko se odvolá proti rozsudku štrasburského soudu
Žalobci obvinili ruský stát, že nedostatečně chránil bezpečnost jejich příbuzných a že vyšetřování beslanské tragédie nebylo dostatečné. Mají za to, že operace ruských bezpečnostních složek nebyla dostatečně připravená a že smrt některých obětí způsobilo neoprávněné použití síly.
Štrasburský soud souhlasil s tvrzením, že byla vážně porušena evropská konvence o ochraně lidských práv a základních svobod. Výhrady měl podle verdiktu jak k plánování a provedení policejní operace, tak i k vyšetřování incidentu ruskými orgány. Ruský stát podle soudu chyboval i tím, že teroristickému útoku nezabránil.
„Úřady měly dostatek přesných informací o plánování teroristického útoku, ale nepodnikly dostatečná opatření, aby mu zabránily. Personál školy ani veřejnost nebyly o hrozbě informovány,“ uvádí se ve výroku soudu. Během policejního zásahu byly použity silné zbraně včetně útočných pušek, granátometů a plamenometů, které způsobily další oběti, konstatoval tribunál.
S verdiktem není spokojen Kreml ani žalobci. Rusko se odvolá
Ruské ministerstvo spravedlnosti na svých webových stránkách uvedlo, že se proti rozsudku odvolá během následujících tří měsíců. „Celá řada závěrů Evropského soudu je neodůvodněná a použité argumenty neodpovídají důkazům předloženým Ruskou federací,“ píše se v prohlášení ministerstva.

Ruské úřady jsou podle Štrasburku spoluzodpovědné za Beslan
Ruské úřady jsou podle Štrasburku spoluzodpovědné za Beslan
Novinář Pazderka: Pozůstalí z Beslanu jsou v ruské společnosti osamoceni
Zpravodaj ČT: Soud Moskvě vytknul, že špatně vyhodnotila informace tajných služeb
I Kreml dal najevo, že s verdiktem nesouhlasí, zejména pokud jde o obvinění, že incidentu Moskva nedokázala zabránit. Takové tvrzení je podle mluvčího Dmitrije Peskova nepřijatelné stejně jako výrok soudu, že následky útoku mohly bezpečnostní složky minimalizovat.
S rozhodnutím štrasburského soudu nejsou spokojeni ani žalobci, podle nichž je uložená kompenzace malá. Advokát žalobců Sergej Kňazkin novinářům řekl, že na každého postiženého připadá od pěti do dvaceti tisíc eur, což je podle něj nedostatečné.
Kompenzace by měla být rozdělena mezi zhruba čtyři stovky lidí, kteří žalobu podali. Rusko je povinno peníze vyplatit do tří měsíců po nabytí právní moci rozsudku.