Slovenský parlament zrušil kontroverzní Mečiarovy amnestie

Slovenský parlament zrušil amnestie, jež brání potrestání pachatelů únosu syna exprezidenta Michala Kováče do ciziny. Výsledek hlasování poslanců se očekával, nyní ho ještě posoudí ústavní soud. Z únosu Kováčova syna byla v době vládnutí premiéra Vladimíra Mečiara podezřelá slovenská tajná služba SIS.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Slovenští poslanci zrušili amnestie na osmý pokus

Anulaci amnestií podpořilo 129 ze 144 přítomných poslanců. „Dozrál čas a politická vůle, abychom toto stigma slovenské politiky odstranili. Chci uvítat i konstruktivní postoj opozice,“ řekl před hlasováním premiér Robert Fico, který v minulosti označil amnestie za nezrušitelné, ale nakonec tento krok podpořil.

Zavlečením Kováčova syna do Rakouska chtěla SIS podle některých informací zdiskreditovat tehdejšího prezidenta Kováče, který kritizoval Mečiarovu vládu.

Na Kováče mladšího byl v té době v Německu vydán zatykač kvůli údajné zpronevěře v bratislavské firmě Technopol, rakouský soud ho ale německé prokuratuře nevydal a vrátil ho na Slovensko. Německá justice pak stíhání Kováče mladšího zastavila. 

Mečiar vydal amnestie díky prezidenstkým pravomocím

Slovenská prokuratura již v roce 2000 podala v případu obžalobu na 13 osob včetně bývalého šéfa SIS Ivana Lexy. Soud trestní stíhání ale zastavil právě kvůli amnestiím. Ty vydal v roce 1998 Mečiar, který tehdy vykonával i některé prezidentské pravomoci, neboť Slovensko přechodně nemělo hlavu státu.

Nyní by mělo být trestní stíhání obnoveno.

Amnestie se vztahovaly rovněž na aféru kolem zmařeného referenda o vstupu země do NATO.

Cestu k možnosti rušit prezidentské amnestie či milosti sněmovnou otevřela ústavní novela, kterou slovenský parlament schválil minulý týden. Národní rada tehdy zároveň rozhodla, že anulaci amnestií a milostí bude automaticky posuzovat ústavní soud. Pokud ústavní soudci během 60 dnů od zahájení řízení rozhodnutí sněmovny nezruší, usnesení parlamentu bude platné.

Spolu se zrušením Mečiarových amnestií předloha počítá i se zrušením milostí, kterou v aféře Technopol exprezident Kováč udělil svému synovi. Bývalý prezident, který zemřel loni ve věku 86 let, tak podle dřívějších informací rozhodl proto, aby slovenské úřady vrátily jeho synovi pas a ten mohl vycestovat do Německa k výpovědi. V současnosti pracuje Kováč mladší ve slovenské diplomacii.

Slovenská Národní rada v minulosti neschválila několik návrhů na zrušení amnestií, a to i kvůli nesouhlasu Ficovy strany Směr-sociální demokracie. Současný kabinet nakonec navrhl ústavní novelu ohledně možnosti zrušit prezidentské amnestie či milosti sněmovnou za předpokladu, že tyto právní akty odporují principům demokratického a právního státu. Pro zrušení amnestií se v průzkumu veřejného mínění vyslovily téměř dvě třetiny Slováků.