Mečiar v televizi hájil své amnestie. Okolnosti Kováčova únosu by prý Slovensko šokovaly

Slovenskou politickou scénou už několik měsíců hýbe diskuse o zrušení kontroverzních amnestií, které kromě jiného brání ve vyšetření zavlečení syna někdejšího prezidenta Michala Kováče do Rakouska. Veřejná debata ještě eskalovala po uvedení filmu Únos, který se odvlečením Kováče mladšího zabývá. K věci se nyní vyjádřil i bývalý premiér Vladimir Mečiar, za jehož vlády amnestie vznikly. Podle něj není na odkrytí souvislostí případu slovenská společnost připravená.

Mečiar vystoupil ve středeční večerní diskusi zpravodajské televize TA3. Od svého odchodu z politiky v roce 2012 se přitom držel v ústraní a k veřejným záležitostem se nevyjadřoval.

V debatě TA3, kde diskutoval se svým odvěkým politickým rivalem, předsedou strany Most-Híd Bélou Bugárem, se však projevoval stejně útočně jako v době své vlády. 

Posledního srpna 1995 zablokovala skupina mužů automobil Michala Kováče mladšího. Vytáhli jej z auta, spoutali, opili a odvezli do rakouského Hainburgu, kde ho nechali v zaparkovaném autě.

Stopy vedly ke Slovenské informační službě (SIS), jejímž ředitelem byl v tu dobu Ivan Lexa, Mečiarův blízký spolustraník. Někteří agenti dokonce začali o akci vypovídat, zároveň ale utekli do zahraničí (Oskar Fegyveres a Luboš Kosík). Fegyveresovu spojku – bývalého policistu Roberta Remiáše – zabila bomba nastražená v autě. Důkazy napovídaly, že Kováčův únos si objednal premiér Vladimír Mečiar, který měl s hlavou státu spory.

Poté, co Mečiar převzal v roce 1998 krátce prezidentské pravomoci, vyhlásil amnestii na vše spojené s únosem – tedy zavlečením Kováče mladšího do ciziny a vraždou Roberta Remiáše –  a kromě toho i zmaření referenda z roku 1997. Amnestie Slovensko v roce 2017 zrušilo.

Michal Kováč ml. na archivním snímku
Zdroj: ČT24

Mečiar v diskusi znovu popřel napojení SIS na Kováčův únos. „Mohl o tom v SIS někdo vědět, ale Slovenská informační služba to nebyla,“ zdůraznil. Expremiér prý podezříval tehdejšího náměstka služby Jaroslava Svěchotu, kterého prý „z duše nenáviděl“.

Bývalý příslušník SIS Oskar Fegyveres, který jako jeden z mála o zapojení tajné služby do Kováčova únosu promluvil, měl podle Mečiara dostat za svědectví „dva nebo tři miliony“. „První část mu měl přinést nebohý (Remiáš), jehož smrt mnozí zneužívají, ale s případem nesouvisí,“ tvrdí Mečiar.

Expremiér zdůraznil, že nebyl objeven žádný důkaz toho, že by se na Remiášově vraždě podílely státní orgány.

„Kdyby se amnestie zrušily, možná bychom se o Remiášově vraždě dozvěděli víc,“ namítl mu Bugár. Naopak Mečiar míní, že o „problému s Michalem Kováčem“ i dalších věcech stále není možné hovořit zcela otevřeně. „Některé věci by byly pro veřejnost šokující. Bude to zveřejněno v knize,“ slíbil vydání pamětí.

Amnestie podle Mečiara vznikly „ve snaze vyřešit politické a kriminální problémy, které ,zasvinily‘ Slovensko“ a nynější diskuse jsou jenom politickou hrou kolem současné vlády Roberta Fica. „Hrajete o hlavu Fica, ne o mou. Jsem si vědom, ze mně se nic nestane,“ oznámil Mečiar během debaty Bugárovi.

Fico: Amnestie jsou nemorální, zrušit ovšem nejdou

Premiér Fico sice považuje amnestie za nemorální, ale zároveň za nezrušitelné. Jeho sociální demokraté (Směr-SD) proti jejich zrušení dlouhodobě vystupují, ovšem v poslední době se začínají ozývat hlasy přímo i ministrů Směru, že by pro jejich zrušení hlasovali.

„Momentálně se hledá právní řešení, které by bylo v souladu s ústavou. V této chvíli ústava tuto možnost nedává,“ tvrdí například ministr vnitra Robert Kaliňák. „Určitě bych pro zrušení Mečiarových amnestií hlasoval, kdybych byl poslanec,“ dodává ministr zahraničí Miroslav Lajčák. Stejný postoj má k věci i šéf resortu zdravotnictví Tomáš Drucker: „Vrhá to i trauma na společnost. Nevyšetřily se věci, které se vyšetřit měly.“

Slovenský parlament už v minulosti několik návrhů na zrušení Mečiarových amnestií odmítl. Poslední návrh ohledně anulace amnestií předložila část poslanců poté, co loni v říjnu zemřel exprezident Michal Kováč. K nápravě amnestií vybídl při jeho pohřbu prezident Andrej Kiska.

V prosinci slovenská sněmovna na návrh Ficovy vlády schválila právně nezávaznou deklaraci, kterou odsoudila zavlečení exprezidentova syna do ciziny i následné amnestie.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rádio Svobodná Evropa posílá některé pražské zaměstnance na částečně placené volno

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na částečně placené volno na základě překážek v práci. Médium totiž neobdrželo Kongresem vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 41 mminutami

Izrael rozšíří vojenskou operaci v Gaze, chystá rozsáhlou evakuaci obyvatel

Izraelský ministr obrany Jisra'el Kac ve středu oznámil velké rozšíření vojenské operace v Pásmu Gazy. Bude provedena rozsáhlá evakuace obyvatelstva z oblastí bojů, uvedl ministr podle agentury Reuters.
08:35Aktualizovánopřed 47 mminutami

Ruské drony útočily na Charkov

Rusko v noci na středu zaútočilo na Ukrajinu 74 drony, uvedlo ukrajinské letectvo. Protivzdušná obrana podle něj sestřelila více než čtyřicet z nich, dvě desítky nedosáhly cíle. Rusové tvrdí, že zničili 93 ukrajinských dronů.
10:33Aktualizovánopřed 49 mminutami

Maďarsko hodlá opustit Mezinárodní trestní soud, píše RFE/RL

Maďarsko se rozhodlo opustit Mezinárodní trestní soud (ICC), informuje Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) s odvoláním na diplomatické zdroje v Maďarsku. Informace se objevila v den, kdy izraelský premiér Benjamin Netanjahu zemi navštíví, navzdory zatykači, který na něj vydal ICC kvůli podezření ze spáchání válečných zločinů a zločinů proti lidskosti v Pásmu Gazy.
před 1 hhodinou

Soudy Trumpovi překáží, chce je dostat pod kontrolu, míní amerikanisté

Americká administrativa Donalda Trumpa během svého působení vydala řadu exekutivních nařízení, která se dostala před americké soudy. Pro Trumpův styl vládnutí představuje justice překážku, kterou se snaží dostat pod svou kontrolu, řekl amerikanista Kryštof Kozák z Univerzity Karlovy v 90′ ČT24. Další hosté zmiňovali postupy autoritářských režimů, které potlačují nezávislé instituce.
před 2 hhodinami

Přes 25 hodin. Senátor USA řečnil rekordně dlouho, tepal Trumpovu administrativu

Zákonodárce za demokraty Cory Booker měl od pondělí do úterý tamního času nejdelší projev v dějinách amerického Senátu. Řeč nakonec trvala 25 hodin a pět minut a byla namířena proti politice republikánského prezidenta Donalda Trumpa, informovaly v noci na středu tiskové agentury.
06:27Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Od dubna lze cestovat do Británie pouze s elektronickou aplikací ETA

Od středy druhého dubna se musí čeští turisté mířící do Velké Británie před cestou nově elektronicky zaregistrovat. Takzvaná ETA je povinná pro všechny, včetně kojenců. Registrace stojí deset liber, zhruba 300 korun.
31. 3. 2025Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Soudkyní nejvyššího soudu Wisconsinu bude kandidátka podporovaná demokraty

Občané v americkém státě Wisconsin v úterý zvolili soudkyní nejvyššího soudu tohoto státu na severu USA Susan Crawfordovou, kterou podporovali demokraté. Podle agentury AP tak byla zajištěna liberální většina soudu na nejméně další tři roky. Hlasování bylo prvním volebním testem pro novou administrativu republikánského prezidenta Donalda Trumpa, který osobně podpořil protikandidáta Crawfordové Brada Schimela.
05:54Aktualizovánopřed 3 hhodinami
Načítání...