Česko posílá Británii nótu kvůli případu ubitého Čecha

Česko posílá Británii nótu kvůli osvobozujícímu rozsudku v kauze zabitého Čecha v Londýně. Chce vědět, jak lze rozhodnutí revidovat. Uvedl to ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který se kvůli tomu sešel k dvoustrannému jednání se svým britským kolegou Borisem Johnsonem. Na internetu také vznikla petice, která pro Čecha žádá spravedlnost a kritizuje osvobozující rozsudek nad Britem původně obviněným z jeho vraždy.

Boris Johnson a Lubomír Zaorálek při společném jednání
Zdroj: EbS

Česká republika chce podle Zaorálka také slyšet ujištění, že národnost oběti nehrála při rozhodování soudu roli.

V diplomatické nótě Praha žádá poskytnutí veškerých údajů k případu, například pokud se týká obžaloby a přesného znění rozsudku. Žádá také o informace, jaké zákonné procesy a postupy je možné z české či britské strany použít k revizi procesu. „To základní odvolání – jak bychom usuzovali z českého právního řádu – tady možné není,“ upozornil Zaorálek.

Při dvoustranném rozhovoru český ministr Johnsonovi připomněl, že o případu už mluvil v minulosti dvakrát a pokaždé zdůrazňoval potřebu zjednání spravedlnosti. „Pro českou veřejnost a Českou republiku je to strašně důležité vzhledem k obavám, které existují, co se týče bezpečnosti pro ty, kteří dnes žijí v Británii,“ vysvětlil Zaorálek.

Johnson dal najevo pochopení pro rozhořčenou reakci Prahy na rozsudek, řekl Zaorálek. Zdůraznil podle něj ale také, že pro britskou vládu či ministerstvo zahraničí je obtížné ovlivňovat chod justice, takže není jednoduché najít způsob, jak do věci vstoupit. 

Osvobozující verdikt padl v pondělí v britské metropoli. Pachatel, který nebyl uznán vinným ani z úmyslného zabití, se bránil tím, že jednal v sebeobraně. Zaorálek vyzval v úterý britskou prokuraturu, aby využila všechny opravné prostředky k přezkoumání rozsudku. 

Petici podepsaly tisíce lidí 

Na internetu kvůli případu vznikla petice. Autorka ji chtěla po dosažení 2500 podpisů odeslat britské ministryni vnitra. Po druhé hodině odpolední už petice nasbírala přes 4400 podpisů.

„(Čecha) ubil k smrti těžkým kovovým řetězem muž, který se u soudu přiznal, že se ohnal touto improvizovanou zbraní a uhodil ho,“ píše se v textu petice. Přes všechny důkazy „britská justice rozhodla, že za tuto nesmyslnou smrt nenese nikdo vinu“, dodává text a vyzývá k podpisu ty, kteří s rozsudkem nesouhlasí. 

Devětadvacetiletý Raymond Sculley na muže podle záběrů bezpečnostní kamery zaútočil řetězem s bezpečnostním zámkem na kolo a zasadil mu několik ran do hlavy. Pak nad svou obětí stál a podle svědků ležícímu muži řekl: „Podívej, cos mě donutil udělat.“ Čech podle pitvy zemřel v důsledku silného krvácení