USA zrušily pravidlo „mokrá noha, suchá noha“. Vrátí Kubánce, kteří bez víz přicestují na jejich půdu

USA ukončily zvláštní imigrační režim pro Kubánce. Prezident Barack Obama s okamžitou platností zrušil pravidlo, které umožňovalo kubánským emigrantům získat trvalý pobyt ve Spojených státech, pokud se dostali až na jejich půdu. Deportace teď čeká všechny ilegálně příchozí, kteří nesplňují podmínky pro poskytnutí humanitární pomoci.

Video Události
video

Obama ukončil zvláštní imigrační režim pro Kubánce

Kuba, která s dosavadní praxí nesouhlasila, Obamovo rozhodnutí přivítala s tím, že bude navracené migranty přijímat zpět. Není však jasné, jak na krok dosluhujícího amerického prezidenta zareaguje jeho nástupce Donald Trump, jenž se úřadu ujme příští pátek a jehož postoje k současnému kubánskému režimu jsou méně vstřícné než Obamovy.

Podle pravidla známého jako „mokrá noha, suchá noha“ mohli obvykle zůstat v USA ti Kubánci, kterým se podařilo dostat se na americké pobřeží. Lidé, kteří tímto způsobem přicestovali bez víz, tak měli automatický nárok na povolení k pobytu.

Dlouholetá praxe Kubáncům umožňovala po roce získat v zemi trvalý pobyt. Americké úřady naopak posílaly zpět na Kubu všechny migranty zadržené na moři.

„Kubánští státní příslušníci, kteří se pokoušejí vstoupit do USA nelegálně a nesplňují podmínky pro poskytnutí humanitární pomoci, budou podléhat deportaci… Přijetím tohoto kroku budeme zacházet s kubánskými migranty stejným způsobem jako s migranty z jiných zemí. Kubánská vláda souhlasila, že bude přijímat Kubánce s nařízeným vystěhováním (z USA), jako přijímá ty zachycené na moři,“ uvedl Obama v prohlášení citovaném agenturou AP.

Video Studio ČT24
video

Komentátor Marjanovič: Kubánský režim vnutil Obamovi svou vůli

Podle ministra pro vnitřní bezpečnost Jeha Johnsona se opatření dotkne těch Kubánců, v jejichž případě uplynuly méně než čtyři roky mezi okamžikem, kdy opustili ostrov, a začátkem deportačního řízení v USA.

Kuba by také měla přijmout zpět zhruba 2700 z 125 tisíc migrantů, kteří ze země odjeli v rámci „Exodu z Mariel“ v roce 1980. Naplní tak dohodu z roku 1984, podle které měla převzít 2 746 lidí, kterým Spojené státy neudělily občanství. Většinou šlo o migranty s kriminální minulostí. Dosud Kuba přijala jen velmi malou část z nich.  

Šéf Bílého domu se v posledních dvou letech snažil o významné zlepšení vztahů s kubánským režimem, vůči němuž USA více než půlstoletí uplatňují hospodářské embargo.

Obama obnovil s Kubou běžné diplomatické styky, vymazal ji ze seznamu států podporujících terorismus a doporučil Kongresu zrušit zmíněnou blokádu. Jeho historická návštěva Kuby se stala jedním z nejviditelnějších momentů Obamova druhého prezidentského období.

Krok k bezpečné migraci, nebo zrada Kubánců?  

Kubánská vláda pochválila podpis měsíce vyjednávané dohody s USA o migrantech jako „významný krok pro rozvoj vztahů s cílem zaručit normální, bezpečnou a řádnou migraci“. Rozhodnutí Obamy naproti tomu kritizovali někteří Kubánci žijící v americkém Miami. Podle nich odcházející prezident opět zradil obyčejné Kubánce.

Podle komentátora Hospodářských novin Teodora Marjanoviče je Obamův krok smutnou tečkou za jeho osmi lety v prezidentské funkci. „Tedy za osmi lety, kdy on tvrdil, že bude světu naslouchat, nikoliv mu něco nařizovat, že bude jakoby slyšet to utrpení, že nebude vnucovat někomu svoji vůli,“ uvedl

„A teď je vidět, že mu režim Raúla Castra vnutil svoji vůli, a že tedy Amerika bude vracet zpátky lidi, kteří prchají přes moře, aby našli v Americe nový život. Je to velmi smutné, nezapomínejme, že na Kubě jsou stále političtí vězni, stále tam není možné říkat, co si myslíte,“ pokračoval Marjanovič.

Někteří Američané s kubánskými kořeny ale opatření vítají. „Myslím, že je to dobrý nápad – zastavit příchod Kubánců – kromě těch, kteří se provinili vůči Castrovi a utíkají před tamní vládou. Všichni ostatní sem přišli – a po uplynutí roku a dne se vrátili na ostrov spolu s vydělanými penězmi,“ domnívá se například  Armando Gutierrez. 

Pravidlo „mokrá noha, suchá noha“ zavedl v roce 1995 prezident Bill Clinton, který stejně jako Obama patří k Demokratické straně.

Trumpovi se vstřícný přístup ke kubánské vládě nelíbí

Republikán Trump během předvolební kampaně Obamův vstřícný přístup ke kubánské vládě několikrát kritizoval a jeho kandidát na ministra zahraničí Rex Tillerson tento týden prohlásil, že je proti zrušení embarga. Republikánům ovládajícím Kongres vadí, že Kuba nenabídla za americkou vstřícnost žádné ústupky v otázce respektování lidských práv.

Trump může být nicméně ve věci kubánských migrantů rozpolcen, neboť jeho hlavním předvolebním slibem bylo snížení počtu nelegálních přistěhovalců na území USA, ke kterému díky zrušení pravidla bezpochyby dojde.

Kubánci začali masově utíkat ze své země v roce 2015 v obavě, že kvůli zmíněnému zlepšení vztahů mezi Havanou a Washingtonem už k nim USA nebudou přistupovat jako k politickým exulantům.

Americká pobřežní stráž loni v srpnu oznámila, že počet Kubánců mířících přes Floridský průliv do USA se oproti předchozímu roku výrazně zvyšuje. Další Kubánci se snaží dostat do USA oklikou přes středoamerické státy. Jen od října 2014 do září 2015 jich přijelo do USA přes 43 tisíc.