Nový šéf MI6: Británie čelí „bezprecedentní“ teroristické hrozbě

Nový šéf britské tajné služby MI6 Alex Younger varoval před bezprecedentní hrozbou teroristického útoku ve Spojeném království. Od června 2013 zmařili zpravodajci a bezpečnostní služby dvanáct útoků, oznámil Younger s tím, že většina hrozeb pochází z blízkovýchodních oblastí v Iráku a Sýrii, kde panuje bezvládí.

Islámský stát
Zdroj: ČTK/ABACA/Balkis Press

Nový šéf MI6 Younger ve svém prvním veřejném projevu po nástupu do funkce varoval před přístupem syrského prezidenta Bašára Asada a Ruska. Ti označují všechny opoziční síly v Sýrii za teroristy.

„Když definují jako teroristu každého, kdo se staví proti brutálnímu režimu, udělají si nepřátele právě z té skupiny, jejíž náklonnost je třeba, pokud mají být extremisté poraženi,“ konstatoval šéf MI6.

„Nemůžeme být v bezpečí před hrozbami, které vycházejí z této země, pokud občanská válka neskončí,“ upozornil Younger. Islámský stát podle něj využil svou pozici v regionu k tomu, aby vedl válku na Západě.

IS má vysoce organizovanou strukturu plánování útoků proti Británii a jejím spojencům, aniž by musel opouštět Sýrii, upozornil šéf MI6.

Současná úroveň teroristické hrozby je od srpna 2014 ve Spojeném království na úrovni „vážná“, což znamená, že útok je vysoce pravděpodobný, připomíná BBC.

Nový šéf MI6 Alex Younger
Zdroj: Reuters
Autor: Crown Copyright

Younger ve svém proslovu varoval také před „čím dál nebezpečnějším fenoménem, kterým je hybridní válka“. „Rizika jsou velká a představují zásadní hrozbu pro naši suverenitu,“ řekl. „Měla by představovat problém pro všechny, kteří sdílejí demokratické hodnoty,“ dodal.