Paradox voleb: Clintonová prohrála, i když dostala o milion hlasů víc

Zabodoval v klíčových státech jako Florida, Ohio nebo Severní Karolína. Dokázal demokratům ukrást typicky „modré“ státy typu Pensylvánie nebo Wisconsin. Donald Trump porazil Hillary Clintonovou málokdy vídaným způsobem: navzdory straníkům, průzkumům, médiím - a vlastně i systému.

Video Noční drama, momenty, budoucnost USA. Události o vítězství Trumpa
video

Noční drama, momenty, budoucnost USA. Události o vítězství Trumpa

S rozdílem  kolem 2 milionů hlasů se v absolutním součtu hlasů stala vítězem Clintonová, kvůli volebnímu systému ale vítězství slavil soupeř. Přečtěte si o dosud nejtěsnějších soubojích.  Popáté v historii se nestal prezidentem kandidát, který získá nejvíce hlasů.

Znovu totiž zafungoval známý paradox volebního systému USA: vítěz může dostat napříč USA celkově méně hlasů než konkurent, přesto nakonec vyhraje. Pro cestu do Bílého domu je totiž důležitý úspěch v lidnatých státech s velkým počtem tzv. volitelů.

Podle projekce CNN zvítězil Trump ve 30 státech – patří mu Západní Virginie, Missouri, Jižní Karolína, Severní Karolína, Indiana, Kentucky, Mississippi, Georgia, Oklahoma, Tennessee, Alabama, Arkansas, Arizona, Texas, Jižní Dakota, Severní Dakota, Kansas, Nebraska, Wyoming, Michigan, Montana, Lousiana, Ohio, Idaho, Iowa, Utah, Pensylvánie, Maine, Aljaška, Florida, Wisconsin.

„Donald Trump je kandidátem změny, podobně jako byl kandidátem změny Barack Obama. Lidi jsou nespokojení se současným stavem.“

Martin Řezníček

Zpravodaj ČT
Clintonová naproti tomu uspěla v celkem 20 státech, jimiž jsou: Vermont, New Hampshire, Connecticut, New Jersey, Delaware, Maryland, Rhode Island, Illinois, Massachusetts, Washington D.C., New York, Nové Mexiko, Virginie, Kaliforie, Havaj, Colorado, Oregon, Minnesota, Nevada a Washington.
Video Události
video

Události o Trumpově rodině: Pět dětí, osm vnoučat, tři manželství

Události o Trumpově rodině: Pět dětí, osm vnoučat, tři manželství

Miliardář Trump se stal prezidentem USA

PROFIL: Donald Trump - z miliardáře prezidentem

Clintonová: Dejme Trumpovi šanci, aby byl dobrým vůdcem

Obama: Trumpa už jsem pozval do Bílého domu

Prezident Miloš Zeman k výsledkům prezidentských voleb v USA

  • Florida: Trump 49,1%, Clintonová 47,7%
  • Severní Karolína: Trump 44,9%, 46,7%
  • Pensylvánie: Trump: 48,8%, Clintonová 47,7%
  • Ohio: Trump 52,1%, Clintonová 43,5%
  • Wisconsin: Trump 47,9%, Clintonová 47%
  • Nevada: Clintonová 49,7%, Trump 45%
  • Colorado: Clintonová 47,3%, Trump 44,7%
  • Arizona: Trump 49,7%, Clintonová 45,3%

Při povolebním vystoupení Trump slíbil sjednotit zemi rozdělenou po jedné z nejvyhrocenějších předvolebních kampaní historie. „Kampaň skončila, naše práce ale teprve začíná,“ řekl. Clintonová vystoupila nezvykle až po několika dlouhých hodinách. „Doufám, že bude dobrým prezidentem všech Američanů,“ prohlásila dnes v prvním povolebním projevu viditelně pohnutá Clintonová na adresu Trumpa.

„Protřelá politička Clintonová selhala v základních očekáváních. Nejen že nedokázala získat bělochy včetně těch s nižším vzděláním, ale paradoxně ani více oslovit hispánce, afroameričany nebo ženy. Bez toho samozřejmě cesta do Bílého domu nevede. Neměla žádný recept, příslib toho, že se bude starat o lidi, vůči nimž globalizace nebyla přátelská.“

Martin Řezníček

Zpravodaj ČT
První komentář listu The New York Times, který otevřeně stál za Clintonovou, se utápí v zoufalství. „Povýšení nezodpovědného a nevzdělaného muže, jemuž radí špatní lidé, na vůdce národa je velmi špatná zpráva. Je zvlášť špatná vzhledem ke křehkému stavu světa,“ konstatoval list.

 

Volby neprovázely žádné větší incidenty. Výjimkou byla střelba nedaleko volební místnosti ve městě Azusa v jižní Kalifornii. Podle agentury Reuters tady zabil střelec, který je na útěku, jednoho člověka a další tři lidi zranil. Mluvčí šerifa uvedl, že incident zřejmě nesouvisel s volbami. 

  • Kromě prezidenta Američané volili také novou Sněmovnu reprezentantů a třetinu Senátu. V obou komorách si republikáni udrželi většinu. Pro Trumpa to znamená cestu k revizi Obamových zákonů.
  • Vedle toho také několik států hlasovalo v místních referendech: třeba o držení marihuany, minimální mzdě nebo asistované sebevraždě.