Pešmergové vstoupili do Bašiky. Islamisté mají proti nim připraven yperit a chlor

Oddíly kurdských pešmergů bojují s radikály z Islámského státu (IS) o město Bašika u Mosulu. Předpokládá se, že většina civilistů z Bašiky odešla a že město hájí asi stovka členů IS. Aby zastavili postup protivníka, nasadí zřejmě také sebevražedné atentátníky v autech. Boj o Bašiku je součástí osvobozovací operace Mosulu, která vstoupila do čtvrtého týdne.

Jednotky Pešmergů vjíždějí do Bašiky
Zdroj: Reuters Autor: Azad Lashkari

Bašika leží asi 15 kilometrů severovýchodně od Mosulu. Zástupci Kurdů sdělili agentuře Reuters, že IS má k dispozici bezpilotní letadla s výbušninami, rakety s hlavicemi naplněnými bojovými plyny jako chlor a yperit a vycvičené odstřelovače.

Jakmile ráno vjel první konvoj pešmergů do Bašiky, ozval se silný výbuch a v patnáctimetrové vzdálenosti bylo vidět dva sloupy kouře. Podle kurdských velitelů se snažili zřejmě dva sebevražední atentátníci kolonu zastavit.

/*json*/{"map":{"lat":36.40753907373529,"lng":43.25583815788581,"zoom":11,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":52.975108181735294,"lng":14.4580078125,"type":1,"description":""},{"lat":36.45442688547802,"lng":43.343467712402344,"type":1,"description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Členové iráckých speciálních jednotek se dostali minulý týden do mosulských ulic a zahájili v nich boj proti islamistům. Podle Reuters se radikálové vmísili mezi civilisty a na vojáky útočí ze zálohy. Mluvčí specialistů boj popsal jako „nejtěžší válku v městském prostředí“.

Iráčané našli masový hrob plný bezhlavých těl

Iráčtí vojáci v pondělí oznámili, že nalezli v masovém hrobě jižně od Mosulu zhruba 100
mrtvých, kterým byla setnuta hlava. Jak uvedl armádní mluvčí Jahjá Rasúl, ostatky byly objeveny ve městě Hamám al-Alíl, většinou jde už jen o kostry. V úterý přijede na místo tým forenzních expertů. Vzhledem ke stádiu rozkladu těl zatím nebylo možné určit, zda šlo o civilisty, nebo o vojáky.

IS čelí ofenzivě nejenom v iráckém Mosulu, ale také v syrské Rakka, která je jeho hlavním sídlem. Bude-li v těchto svých dosavadních baštách poražen, mělo by to znamenat konec chalífátu, který jeho vůdce abú Bakr Bagdádí vyhlásil v roce 2014 na obsazených územích severní Sýrie a Iráku. Bagdádí v nedávno zveřejněné nahrávce vyloučil ústupek v „totální válce“ proti nepříteli.

Video Studio ČT24
video

Šedivý: Bitva o Rakká a Mosul je vedena záměrně souběžně

Šedivý: Bitva o Rakká a Mosul je vedena záměrně souběžně

Arabsko-kurdské jednotky spustily ofenzivu na Rakka

Jednotky postupující k Mosulu z jihu obsadily město Hamám al-Alíl, odkud radikálové při ústupu do Mosulu předtím odvedli jako lidské štíty mnoho civilistů.

Z jihu se jednotky přiblížily na čtyři kilometry k mosulskému letišti. To leží na jižním okraji města a na západním břehu řeky Tigris, která Mosul protíná uprostřed od severu k jihu. Západně od Mosulu bojují šíitské milice, které chtějí IS uzavřít únikové trasy do Sýrie.

Podle generála Jiřího Šedivého není současný postup sil bojujících proti IS ničím překvapivým. „Jedná se o dvě bitvy, aby došlo k rozdělení sil Islámského státu. Je to simultánní vedení války na dvou frontách. Je to úplně to nejzásadnější, co v tomto okamžiku mohli provést, to znamená pokračovat ve velmi intenzivních bojích o Mosul a zahájit bitvu o Rakka,“ konstatoval Šedivý.