Syrské opoziční síly hlásí začátek ofenzivy proti IS v Rakká

Arabsko-kurdské síly v Sýrii, které mají podporu západních spojenců v čele s USA, zahájily ofenzivu na město Rakká, které je jednou z hlavních bašt Islámského státu. Sdělilo to vedení opozičních Demokratických sil Sýrie (SDF), které v Sýrii bojují proti džihádistům i vládním jednotkám.

Vojenské jednotky syrských opozičních sil
Zdroj: ČTK/ABACA/AA

„Velká bitva za osvobození města Rakká a jeho provincie začala,“ řekla podle zahraničních agentur novinářům mluvčí SDF.

Rakká je v rukou IS dva a půl roku. Oznámení o ofenzivě přišlo v době, kdy v Iráku útočí provládní síly za pomoci koalice v čele s USA proti další baště džihádistů, městu Mosul. Páteří SDF jsou kurdské milice YPG, které sousední Turecko považuje za teroristickou organizaci.

Útok bude bez Turků, ti hodlají vstoupit do města Al-Báb

První probíhající operace mají izolovat město Rakká od zbytku země a připravit samotný útok, řekl nejmenovaný americký představitel agentuře AFP. Řekl, že SDF jsou nejschopnějším partnerem Washingtonu pro provedení této operace. Zdůraznil, že je důležité zapojit do operace místní bojovníky.

„Demokratické sily Sýrie se definitivně dohodly s mezinárodní koalicí (vedené Washingtonem), že v ofenzívě nebudou mít žádnou roli Turci,“ upřesnil další představitel SDF. Páteří SDF jsou kurdské milice YPG, které sousední Turecko považuje za teroristickou organizaci.

„Jedinou silou, která má určité schopnosti, jsou Demokratické síly Sýrie (SDF). Jejich důležitou součástí je YPG.“

Stephen Townsend

velitel amerických vojenských operací proti IS
 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan potvrdil, že hlavním cílem tureckých sil v Sýrii je brzy vstoupit do pohraničního města Al-Báb a zahnat islamisty dál na jih země. Upřesnil, že jeho jednotky jsou od města už jen asi 12 či 13 kilometrů.

V říjnu, kdy oznamoval rozšíření bojových operací turecké armády v severní Sýrii, Erdogan řekl, že Turecko bude postupovat dále na jih, dokud nevyčistí oblast od teroristů. Zóna může prý dosáhnout až 5000 kilometrů čtverečních. Turecko zahájilo ofenzivu v Sýrii u tureckých hranic v září.

Video Kraus: Rakká je důležité z propagandistického hlediska, po strategické stránce je důležitější Mosul
video

Kraus: Rakká je důležité z propagandistického hlediska, po strategické stránce je důležitější Mosul

Kraus: Rakká je důležité z propagandistického hlediska, po strategické stránce je důležitější Mosul

Zpravodaj ČT: Islámský stát musí čelit třem ofenzivám

Islamisté ztrácí území

Zpráva americké společnosti IHS, která se věnuje bezpečnostním analýzám, v říjnu uvedla, že IS už přišel o více než čtvrtinu z území, které dříve ovládal v Sýrii a Iráku. Podle informací IHS kontroloval Islámský stát loni v lednu v obou zemích celkem asi 90.800 kilometrů čtverečních a od té doby se jeho teritorium zmenšilo o 28 procent. 

„Tendence toho, že tzv. Islámský stát reálně upadá a rozpadá se, je celkem zjevná. Jsme určitě na cestě ke konci tohoto pseudostátního útvaru, který už pravděpodobně nebude mít dlouhou životnost,“ poznamenal bezpečnostní analytik Josef Kraus z brněnské Masarykovy univerzity.

„Islámský stát je v tuto chvíli tlačen na třech frontách najednou. Kromě obrovské operace u Mosulu se směrem na Rakká začínají pohybovat arabsko-kurdské síly a k jedné z posledních strategických bašt islamistů, k městu Al-Báb, postupují jednotky arabské koalice za podpory tureckých vojsk,“ přiblížil situaci zpravodaj ČT Jakub Szántó.

/*json*/{"map":{"lat":36.00807564223688,"lng":38.52467534062496,"zoom":8,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":36.00467348670187,"lng":39.0179443359375,"type":"1","description":"Rakká"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/