Série tureckých čistek udeřila i na justiční palác v Istanbulu

Turecká policie provedla razii v istanbulském justičním paláci, kde zatkla několik lidí. Učinila tak poté, co prokuratura vydala zatykače na stovku zaměstnanců justice. Turecké ministerstvo práce rovněž oznámilo, že propustilo na 785 svých zaměstnanců. Jde o další ze série čistek ve státní správě po červencovém pokusu o převrat.

V istanbulském justičním paláci, v němž sídlí několik soudů a úřadů prokurátorů, dnes ráno policie prohledala kanceláře zaměstnanců a jejich počítače. Několik lidí na místě zatkla na základě zatykačů, které vydal prokurátor na asi stovku zaměstnanců justice.

Prokuratura viní zadržené z příslušnosti k hnutí duchovního Fethullaha Gülena, kterého považuje za zosnovatele červencového pokusu o puč. Gülen žije v USA a Ankara požaduje jeho vydání.

Gülenovi, i jen domnělé, příznivce turecký režim pronásleduje dlouhodobě, neboť je viní ze spiknutí proti vládě. Po červencovém pokusu o puč vláda tažení proti nim ještě zintenzivnila. Ze státní správy od července propustila téměř 90 tisíc lidí, včetně policistů, soudců i učitelů.

Ministerstvo práce dnes oznámilo, že propustilo na 785 svých zaměstnanců, rovněž v souvislosti s jejich údajným napojením na Gülenovo hnutí.