Clintonová vede nad Trumpem o šest bodů, její počítačovou síť napadli hackeři

Demokratická kandidátka na úřad prezidentky Spojených států Hillary Clintonová vede nad svým republikánským rivalem Donaldem Trumpem o šest procentních bodů. Podpořilo by ji téměř 41 procent respondentů, zatímco jejího soupeře 35 procent. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu Reuters/Ipsos. Clintonová se ovšem stále potýká s útoky hackerů, nejnověji pronikli do počítačové sítě, kterou její kampaň používá. 

Video Zprávy ve 12
video

Clintonová vede nad Trumpem

Průzkumy veřejného mínění ve Spojených státech se však tento týden v hodnocení přízně amerických voličů rozcházejí. V pondělí zveřejněný průzkum televize CNN přisoudil Trumpovi 48 procent příznivců, zatímco Clintonové jen 45 procent. Podle v úterý zveřejněného průzkumu televize NBC News by Clintonovou volilo 46 procent dotázaných, zatímco Trumpa o jeden procentní bod méně.

Projev Clintonové na demokratickém kongresu, kde byla nominována, přilákal k obrazovkám míň diváků než proslov jejího republikánského rivala. Odhaduje se, že její vystoupení sledovalo téměř třicet milionů diváků - Trumpovo zhruba o 2,5 milionu víc. To hraje republikánskému kandidátovi do karet.

Vedení nemusí být vítězství

Přestože podle nejnovějších průzkumů agentury Reuters Clintonová nad Trumpem vede - její vítězství není ani zdaleka jisté. Předchozí průzkumy veřejného mínění se totiž v tom, kdo nakonec usedne do prezidentského křesla, zásadně rozcházely. Navíc Clintonovou může oslabit nejnovější aféra krádeží e-mailů vedení demokratů.

Do počítačové sítě používané kampaní Clintonové pronikli hackeři, a to v rámci širšího kybernetického útoku na instituce Demokratické strany. Agentuře Reuters to řekly zdroje obeznámené se situací. Již dříve se přitom objevily zprávy o tom, že hackeři napadli Národní demokratický výbor (DNC) i stranický výbor pro získávání finančních prostředků pro kandidáty do Sněmovny reprezentantů.

Podle serveru BBC se američtí představitelé domnívají, že útoky provedli agenti pracující pro ruskou vládu. Objevily se prý obavy, že Rusko by se mohlo snažit ovlivnit prezidentské volby v USA. Ruská vláda však jakýkoliv podíl na útocích popřela a odsoudila „jedovatou protiruskou“ rétoriku přicházející z Washingtonu, píše BBC.