Česká humanitární pomoc civilistům v Sýrii už je na místě určení

Zástupci Českého červeného kříže (ČČK) předali v Damašku materiální humanitární pomoc pro obyvatele Sýrie v hodnotě tří milionů korun. Zaplatilo ji tuzemské Ministerstvo zahraničních věcí (MZV). Dodávku zorganizoval červený kříž, o přepravu se postaral armádní letoun Casa.

Syřané čekají ve frontě na humanitární pomoc
Zdroj: ČTK/imago stock&people

Obsah zásilky o objemu 5,7 tuny vychází z konkrétních potřeb obyvatel válkou zmítané Sýrie, které ČČK zjišťoval přímo v terénu. Úzce přitom spolupracoval s partnery ze Syrského arabského Červeného půlměsíce (SČP). Tato organizace nyní taky zajistí, aby se pomoc dostala k nejvíce potřebným.

video Šéf červeného kříže: Česká pomoc vzbudila v Sýrii emoce
Video Horizont ČT24
video

Šéf červeného kříže: Česká pomoc vzbudila v Sýrii emoce

„SČP působí na třech čtvrtinách syrského území bez ohledu na to, která strana tato území kontroluje,“ vysvětluje Marek Jukl, prezident Českého červeného kříže.

 

Video Události
video

Česká humanitární pomoc Sýrii dorazila do Damašku

Česká humanitární pomoc Sýrii dorazila do Damašku

Zásada neutrality a nestrannosti je při pohledu na mozaiku země rozdrobené mezi vládu, povstalce, Kurdy, radikály z An-Nusry nebo Islámský stát klíčová. V těžce dostupných oblastech žije čtyři a půl milionu lidí, na šest set tisíc pak přímo v obležení některou z válčících stran.

„Byli jsme překvapeni, jak pozitivně byla pomoc přijímána. Vzbudilo to emoce. Pro zástupce Syrského červeného půlměsíce, potažmo pro lidi, kterým pomáhá, to jasně ukazuje, že se na ně nezapomnělo a že o jejich osud mají zájem i jiné státy a snaží se ho zlepšit,“ konstatoval Jukl.