Clintonová podle inspekce porušila pravidla, když používala soukromý e-mail

Inspekce ministerstva zahraničí kritizuje Hillary Clintonovou. Jako někdejší šéfka americké diplomacie podle inspektorů porušila vládní pravidla, když pro pracovní účely používala soukromý e-mail. Jejich zpráva je vůbec prvním zveřejněným oficiálním auditem. Případem se zabývá i Federální úřad pro vyšetřování (FBI). Skandál Clintonové vyčetl také předpokládaný republikánský konkurent v nadcházejícím boji o Bílý dům Donald Trump.

Hillary Clintonová
Zdroj: Reuters Autor: Rebecca Cook

Inspekce ministerstva zahraničí zjistila, že pokud by tehdejší ministryně a nynější favoritka na demokratickou prezidentskou nominaci Hillary Clintonová požádala na příslušném oddělení zabývajícím se elektronickou bezpečností o svolení používat soukromý e-mail, tak by ho nedostala.

Zpráva podkopává argumenty někdejší šéfky diplomacie, kterými hájí využívání soukromého poštovního serveru ve svém domě. Mimo jiné dříve uvedla, že to bylo běžnou praxí a že žádné svolení nepotřebovala, i tak se ale omluvila.

Ministerstvo zahraničí v reakci na zjištění kontroly prohlásilo, že představitelé úřadu o soukromém e-mailu Clintonové používaném pro pracovní účely sice věděli, neznali ale plný rozsah jeho nasazení. Mluvčí ministerstva Mark Toner podle Reuters řekl, že úřad již vyhověl řadě doporučení, která inspekce ve zprávě učinila.

Nedostatky ministerstva v uchovávání dat 

Jenomže kritika nesměřuje jenom ke Clintonové, ale i k samotnému ministerstvu. Podle inspekce se ministerstvo zahraničí potýkalo dávno před nástupem Clintonové s dlouhodobými a systémovými nedostatky s uchováváním dat. Úřad například nezachoval některou elektronickou korespondenci někdejších ministrů zahraničí. To ministerstvo uznává.

„My, podobně jako mnohé další federální úřady, neděláme dost, abychom splnili požadavky uchovávání a správy záznamů,“ řekl Toner.

Svou očekávanou demokratickou soupeřku v prezidentských volbách pak v komentáři k auditu kritizoval Donald Trump . „Je neuvěřitelně nečestná,“ prohlásil na její adresu s tím, že zjištění inspekce pro ni nejsou dobrá. Kampaň Clintonové s Trumpovými slovy nesouhlasí a uvádí, že audit naopak vyvrací republikánské argumenty. Realitní magnát Clintonovou kvůli soukromému e-mailu kritizuje dlouhodobě.

Clintonová podle vyšetřovatelů přes soukromý e-mail odeslala nebo přijala řadu tajných informací, přestože podle vládních nařízení podobnou poštu lze rozesílat jen přes bezpečnostně zajištěné kanály. Exministryně ale tvrdí, že její pošta žádná utajovaná data neobsahovala. V případu už byli vyslechnuti někteří její spolupracovníci, sama pak FBI přislíbila spolupráci.