Prezident hladové Venezuely proti všem. Nařídil znárodňování a vyhlásil mobilizaci

Venezuelský prezident Nicolás Maduro nařídil v zemi vojenskou mobilizaci. Podle opozice chce prezident potlačit masové protesty proti jeho vládě. Podle průzkumů si přeje jeho odchod přes sedmdesát procent lidí. Už v pátek vyhlásil prezident kvůli hospodářské krizi výjimečný stav v zemi. Nové dekrety mu zajišťují větší pravomoci. V sobotu pak nařídil zkonfiskovat podniky, které zastavily výrobu, a jejich majitele uvěznit.

Ženy v hlavním městě Venezuely Caracasu na demonstraci proti prezidentu Nicolási Madurovi
Zdroj: AP/ ČTK Autor: Ariana Cubillos

Na příští víkend prezident avizoval vojenské cvičení. Země podle něj čelí hrozbě ze strany Spojených států i některých sil na domácí scéně, které chtějí svrhnout jeho socialistickou vládu.

Od poloviny ledna platí Madurem vyhlášený stav hospodářské nouze a ohrožení, který je opakovaně prodlužován. Podle Madura má trvat po celý letošní rok i v roce příštím. Jaká opatření jsou spojena se stavem ohrožení, Maduro neupřesnil, a není tak jasné, zda znamenají výraznější omezení osobních svobod občanů.

Venezuelská opozice vyhlášení stavu ohrožení v sobotu odsoudila a slíbila, že bude usilovat o odstranění levicového vůdce, za jehož vlády upadla země do hluboké ekonomické krize. Tu umocnil výrazný propad cen ropy, jež je hlavním vývozním artiklem Venezuely. V zemi je nedostatek mnohých výrobků, včetně základních potravin a léků.

Protesty se stupňují, inflace letí vzhůru

„Opatření ukazuje, že Maduro panikaří. Snaha o prosazení referenda o odvolání prezidenta získává podporu unavených a frustrovaných Venezuelanů,“ uvedli opoziční vůdci před stovkami účastníků sobotní protivládní demonstrace v metropoli Caracasu. Protesty sílí a podle průzkumů veřejného mínění si téměř sedmdesát procent Venezuelanů přeje, aby Maduro odstoupil ještě letos.

Video Zprávy
video

Venezuela: Opozice sbírá podpisy proti prezidentovi, ten nařídil vojenské manévry

Americká rozvědka v pátek vyjádřila obavy z ekonomického a politického zhroucení Venezuely a předpovídá, že Nicolás Maduro nedokončí svůj mandát. O odvolání nepopulárního vůdce usiluje venezuelská opozice.

Inflace ve Venezuele dosahuje více než 150 procent a je nejvyšší na světě. Hrubý domácí produkt klesá, loni se propadnul téměř o šest procent.