Obama hájil na Kubě právo lidí na kritiku vlády a svobodu médií

Lidé by měli mít právo kritizovat vládu a organizovat poklidné protivládní protesty. Prohlásil to americký prezident Barack Obama v projevu ke Kubáncům, k nimž promluvil během své historické návštěvy Havany. Hájil i svobodu médií a volný přístup k internetu.

Video Události
video

Události: Historický projev a možnosti dalšího vývoje

Lidská práva jsou univerzální, řekl Obama, podle něhož mají vlády obou zemí na tuto věc rozdílný názor. Zároveň vyzval americký Kongres ke zrušení obchodní blokády karibské země, která je podle něj „přežitým břemenem pro Kubánce“.

Obama v projevu přenášeném po celé Kubě nesáhl přímo ke kritice kubánské vlády, prohlásil však, že Kubáncům představí hodnoty, které uznává on sám i celé Spojené státy. Vedle svobody shromažďování a projevu hájil rovněž svobodu médií a volný přístup k internetu, které na komunisty ovládaném ostrově nejsou.

„Jen se svobodným přístupem k informacím a k různým názorům budete moci využít svůj potenciál.“ 

Barack Obama

americký prezident

Obama, který již v pondělí jednal s kubánským vůdcem Raúlem Castrem, v projevu před plným sálem havanského Velkého divadla uvedl, že cílem jeho cesty je „pohřbít pozůstatky studené války mezi USA a Kubou a nabídnout přátelskou ruku Kubáncům“.

Video Studio ČT24
video

Projev Obamy na Kubě (sestřih)

Jeho řeč se nesla ve vstřícném duchu, když zdůraznil řadu společných hodnot uznávaných obyvateli obou zemí a již poněkolikáté kritizoval stále platné embargo, jehož případné zrušení je v rukou Kongresu. Šéf Bílého domu je na návštěvě Kuby jako první úřadující americký prezident po 88 letech.