Estonci chtějí obehnat hranici s Ruskem vysokým plotem

Estonsko plánuje vybudovat na nejméně dvou třetinách hranic s Ruskem plot vysoký 2,5 metru a zakončený ostnatým drátem, který má zabránit „narušování hranic“. Estonská policie ohlásila svůj záměr krátce poté, co Rusko odsoudilo do vězení estonského důstojníka, kterého podle Tallinnu přes hranici unesli ruští agenti.

Celková délka plotu by měla dosáhnout přibližně 108 kilometrů. Nebude vést jen místy, kde hranice prochází bažinami. V případě Čudského jezera plot vystřídá více než 600 bójek. Hranici mají střežit také videokamery a bezpilotní letouny. „Práce začnou v roce 2018 a budou stát 71 milionů eur (asi 1,9 miliardy Kč),“ napsal server postimees.ee.

Již dříve podobné plány zlepšení ostrahy hranic s Ruskem ohlásily Lotyšsko a Ukrajina.

Cedule upozorňující na rusko-estonskou hranici
Zdroj: Reuters
Autor: Ints Kalnins

Plány na stavbu plotu zazněly v Tallinnu týden poté, co ruský soud poslal do vězení na patnáct let důstojníka estonské tajné služby Estona Kohvera, který byl obviněn ze špionáže a dalších tří trestných činů. Podle estonských úřadů Kohvera, který byl na stopě pašerákům a jejich zkorumpovaným pomocníkům v uniformách, unesli ruští agenti.

Proti verdiktu protestoval Tallinn i Brusel, pobouření nad vykonstruovaným procesem vyjádřila i česká diplomacie.

Incident dál zkomplikoval rusko-estonské vztahy, které se vyhrotily po tvrdé estonské kritice ruské politiky vůči Ukrajině.