Pentagon pošle do Evropy stíhačky F-22 - jako ochranu před Ruskem

Spojené státy do Evropy v dohledné době vyšlou bojové stíhačky F-22. Jde o součást snahy podpořit východoevropské členské země NATO, které se obávají agresivní politiky Ruska. „Ruská vojenská aktivita na Ukrajině nám a našim evropským spojencům stále dělá velké starosti,“ vysvětlila zástupkyně Pentagonu Deborah Jamesová. Neuvedla ale konkrétní počet, datum rozmístění ani zemi, v níž by měly stíhačky působit.

Zdroj: Reuters Autor: Master Sgt. Kevin J. Gruenwald

Rozmístění stíhaček v Evropě umožní podle náčelníka štábu letectva Marka Welshe společná cvičení s evropskými partnery z NATO, při nichž si američtí piloti budou moci ověřit možnosti spolupráce i schopnost F-22 komunikovat s jinými bojovými letouny. Pilotům prý pomůže i získání zkušeností s létáním nad evropským terénem. „Rozmístění letounů F-22 je součástí rozmísťování stíhaček tam, kde budou zapotřebí. Budou pomáhat při výcviku různých vzdušných sil. Můžeme je použít i při případném konfliktu v Evropě," upřesnil Welsh.

Americké letectvo v minulosti letouny F-22 umístilo například v Japonsku nebo v Jižní Koreji. Poprvé byl v boji použit tento typ bojové stíhačky v září 2014 během koaličních náletů na pozice Islámského státu v Iráku a Sýrii. USA mají celkem asi 180 těchto strojů.