Estonský agent dostal v Rusku 15 let za špionáž

Důstojník estonské tajné služby Eston Kohver obviněný ze špionáže byl v ruském Pskově odsouzen k 15 letům vězení a vysoké pokutě. Kohverovi, kterého podle estonských úřadů do ruska unesli ruští agenti, hrozilo dvacet let vězení. Soud se odehrával za zavřenými dveřmi.

Cedule upozorňující na rusko-estonskou hranici
Zdroj: Reuters Autor: Ints Kalnins

Kohver si má trest odpykat v ruském nápravném táboře. Vedle toho má zaplatit pokutu ve výši 100 000 rublů (37 000 korun). Kromě špionáže byl Kohver odsouzen za nezákonné ozbrojování, pašování zbraní a opakované ilegální překročení ruských hranic. Proti rozsudku se hodlá Estonec odvolat.

Soud se konal s vyloučením veřejnosti, soudkyně Julija Ulanovová vpustila do soudní síně zástupce estonské ambasády, mise Evropské unie v Moskvě a novináře až na přečtení rozsudku.

Proti verdiktu protestuje Tallinn i Brusel

Proti Kohverově odsouzení bezprostředně po vynesení rozsudku protestovala estonská i evropská diplomacie. Estonská ministryně zahraničí Marina Kaljurandová v prohlášení uvedla, že Rusko musí agenta KaPo propustit a dopravit ho bezpečně zpět do vlasti. „Estonsko vyvine mezinárodní tlak za Kohverovo osvobození, estonský občan neměl během procesu možnost využít náležité právní ochrany,“ uvedla ministryně. Za hrubé porušení mezinárodního práva označil trest pro Kohvera i estonský premiér Taavi Roivas.

Okamžité propuštění odsouzeného Estonce dnes po Rusku žádala i šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová. „Evropská unie vyzývá Rusko, aby jednalo v souladu se svými mezinárodními závazky, okamžitě Estona Kohvera propustilo a zajistilo jeho návrat domů,“ uvedla Mogheriniová.

Kriticky se vyjádřili také zástupci české diplomacie, která proces v Pskově považuje za vykonstruovaný. Ministerstvo v prohlášení „vyjadřuje rozhořčení nad výší uloženého trestu a požaduje, aby úřady Ruské federace zajistily okamžité propuštění Estona Kohvera a jeho bezpečný návrat do vlasti“.

Video Události
video

Tajná špionáž, nebo nastražená past? Další spor mezi Ruskem a Západem

Tajná špionáž, nebo nastražená past? Další spor mezi Ruskem a Západem

Ruský soud poslal za mříže důstojníka estonské tajné služby

Estonský agent dostal v Rusku 15 let vězení

Komentátor ČRo: Kohver se údajně dohodl na přiznání výměnou za nižší trest

Estonec byl loni 5. září podle ruských úřadů dopaden na ruském území při výzvědné činnosti. Estonsko obvinění odmítá a tvrdí, že elitního agenta tajné služby KaPo, který pracoval na potírání pašeráctví, unesli ruští agenti. V pohraničí se Kohver měl setkat s ruským informátorem, hranici prý ale nepřekročil.

„Já jsem po pravdě řečeno čekal ještě vyšší trest. Proslýchá se, že Kohver se údajně dohodl se soudem na tom, že uzná svou vinu, a proto mu bude 5 let odpouštěno. Někteří z advokátů ale tvrdí, že Kohver rozhodně v ničem neustoupil."

Libor Dvořák

Komentátor ČRo Plus

Ruská tajná služba FSB naopak tvrdí, že Estonec byl dopaden na ruském území. Měl prý u sebe pistoli, 5000 eur (asi 135 000 Kč), odposlouchávací zařízení a další techniku pro výzvědnou činnost.

Incident dál zkomplikoval rusko-estonské vztahy, které se vyhrotily po tvrdé estonské kritice ruské politiky vůči Ukrajině. Ke Kohverově zadržení došlo jen dva dny poté, co americký prezident Barack Obama na návštěvě Tallinnu ujistil pobaltské republiky, že NATO je v případě ruské agrese ochrání.