Odesílatel ricinového dopisu pro Obamu se u soudu přiznal

Oxford (USA) - Američan James Everett Dutschke se dnes u soudu ve státě Mississippi přiznal, že prezidentu Baracku Obamovi a dalším činitelům poslal takzvané ricinové dopisy. Dvaačtyřicetiletý instruktor bojových umění původně svou vinu popíral a hrozilo mu doživotí, na základě dohody s obžalobou o přiznání viny ale dostane trest 25 let vězení. Konečný verdikt by si měl Dutsche vyslechnout asi za dva měsíce.

Dutschke byl zatčen loni v dubnu a obviněn z přechovávání toxického ricinu a z pokusu použít ho jako zbraň. Kromě amerického prezidenta byly dopisy s ricinem určeny také pro republikánského senátora za Mississippi Rogera Wickera a pro soudkyni státu Mississippi Sadie Hollandovou.

Pouze zásilka určená soudkyni se k adresátovi dostala, Hollandová ale zraněna nebyla. Zbylé dva dopisy byly zachyceny ještě před jejich doručením.

Dutschke čelí u mississippského soudu ještě obviněním z obtěžování, které s ricinovými dopisy nesouvisejí. Po odsouzení na 25 let za jejich posílání poběží jeho trest současně s případným potrestáním v druhé kauze.

Ricin je mimořádně nebezpečný jed, který se dá získat ze semen skočce obecného. Poplach kolem jedovatých zásilek přišel loni v době, kdy v USA ještě vládlo napětí vyvolané březnovým krvavým útokem v Bostonu.