Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek večer jednal s někdejším členem vedení žoldnéřské Wagnerovy skupiny Andrejem Troševem o vytvoření dobrovolnických jednotek určených zejména pro boj na Ukrajině. Informovala o tom agentura TASS. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl, že Trošev pracuje pro ministerstvo obrany. Ukrajina tento týden oznámila, že několik set bývalých wagnerovců se vrátilo do bojů na východě země.
Putin se sešel s bývalým wagnerovcem, chce vytvořit nové bojové skupiny. Někteří žoldáci se už vrátili na frontu
Wagnerovcům, kteří se osvědčili zejména v bojích na Ukrajině, Putin krátce po jejich vzpouře nabídl možnost dál bojovat. Podle listu Kommersant ale naznačil, že by si přál, aby se do vedení skupiny místo jejího dosavadního šéfa Jevgenije Prigožina postavil Trošev. Prigožin zemřel v srpnu při pádu letadla na trase mezi Moskvou a Petrohradem.
Podle Kremlu se čtvrteční schůzky Putina s Troševem, známým také pod přezdívkou „Sivý“, účastnil ještě náměstek ministerstva obrany Junus-Bek Jevkurov. Putin se na Troševa obrátil s tím, že už dříve mluvili o tom, že se bude zabývat „formováním dobrovolnických jednotek, které mohou plnit různé bojové úkoly, především samozřejmě v zóně speciální vojenské operace“. Speciální vojenskou operací Moskva nazývá invazi svých vojsk na Ukrajinu.
Putin připomněl, že Trošev sám v takové jednotce více než rok bojoval. „Víte, … jak se to dělá, víte, které problémy je třeba řešit předem, aby práce na bojišti šla co nejlépe a co nejúspěšněji,“ řekl. Wagnerovci se z bojů na Ukrajině stáhli začátkem června.
Trošev bojoval v Afghánistánu a Čečensku, za operace v Sýrii dostal v roce 2016 nejvyšší ruské vyznamenání, Hrdina Ruské federace. V rámci Wagnerovy skupiny působil jako náčelník jejího štábu.
Trošev dřív skupinu opustil
Ruskojazyčná verze BBC uvedla, že americký Institut pro studium války (ISW) několik dnů před Prigožinovou smrtí informoval, že vedení Wagnerovy skupiny obvinilo Troševa ze zrady. Bylo to v souvislosti s tím, že odešel do soukromé žoldnéřské skupiny Redut, spojované s ruským ministerstvem obrany.
Podle britské vojenské rozvědky se stovky bojovníků dříve spojovaných s wagnerovci zřejmě začaly zapojovat do bojů na Ukrajině, ať už jako jednotlivci, nebo jako malé skupiny. Bojovníci vstoupili do jednotek ruské armády nebo do jiných žoldnéřských skupin, uvádí se v příspěvku britských vojenských zpravodajců na sociální síti X.
O tom píše i web americké televize CNN, která s odvoláním na ukrajinskou armádu píše o tom, že se na východ fronty vrátili bývalí wagnerovští bojovníci. Ve středu zástupce velitele komunikace ukrajinských jednotek na východě Serhij Čerevatyj uvedl, že nyní pracují pro ruské ministerstvo obrany nebo jeho přidružené struktury a připojili se jako jednotlivci, nikoli jako jednotka.
Podle Kyjeva snaha zastrašit
„Je jich několik set v našem směru, na východní frontě, v různých oblastech,“ řekl Čerevatyj CNN. Význam jejich návratu zlehčoval a řekl, že ruským silám na Ukrajině „teď chybí všichni, takže každý člověk je pro ně dobrý“.
Ukrajinští vojáci, kteří se účastní ofenzivy u obléhaného města Bachmut, rovněž sdělili CNN, že se do oblasti vrátili bývalí wagnerovci. „Vrátili se, rychle vyměnili své velitele a vrátili se sem,“ řekl v úterý operátor dronu s volacím znakem „Groove“ Fredovi Pleitgenovi.
Mychajlo Podoljak, poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, uvedl, že žoldáci podepsali smlouvy s ruským ministerstvem obrany „jako dohodu o tom, že zahrají poslední akord a na krátkou dobu zacelí ruskou díru ve směru Bachmut“.
Podle serveru Business Insider se na ukrajinskou frontu vrátilo zhruba 500 bývalých wagnerovců z Běloruska, kam jich po nevydařené vzpouře odešlo na osm tisíc. Podle mluvčího východního uskupení ukrajinských sil Ilji Jevlaše ale nejsou tito bojovníci bez Prigožinova velení zdaleka tak nebezpeční jako dřív.
„Došlo k určitému nedorozumění. Všichni si myslí, že do Bachmutu přicházejí jako soudržná jednotka. Není tomu tak. Především je to psychologický plán,“ řekl Jevlaš. Připomněl, že podle velitele pozemních sil Oleksandra Syrského byla Wagnerova skupina poražena.
Protože žoldnéři již nemohou zůstat v Bělorusku, podepisují smlouvy s ruskou armádou a zaujímají různé pozice, od vojenských až po instruktorské, vysvětlil mluvčí Východní skupiny ozbrojených sil Ukrajiny.