Francouzští zdravotníci musí být očkováni proti covidu. Jinak mohou přijít o výplatu

Francouzští zdravotníci musí být od středy očkovaní alespoň jednou dávkou vakcíny proti covidu-19, jinak jim hrozí pozastavení výplaty či odvolání z práce. Na základě rozhodnutí nejvyššího soudu ale nemohou být přímo propuštěni. Povinnost se týká 2,7 milionu pracovníků, přičemž naočkovaných není podle agentury AP zhruba tři sta tisíc z nich.

Video Události
video

Události: Povinné očkování takzvané první linie ve Francii

Povinnost se vztahuje na zdravotníky, pečovatele i dobrovolníky v domovech pro seniory a hasiče. Prezident Emmanuel Macron povinnost oznámil před dvěma měsíci, aby získali dostatek času na podstoupení alespoň jedné dávky očkování.

Ti, kteří se nenechali očkovat a nemohou to vysvětlit zdravotními důvody nebo nedávným proděláním nemoci covid-19, od středy nemohou vykonávat své zaměstnání. Zaměstnavatelé jim mohou zastavit vyplácení mzdy nebo je odvolat z práce. Nemohou s nimi ale ukončit pracovní poměr.

Stanovuje to covidový zákon, který rovněž upravuje povinnost prokázat se při vstupu do kulturních a volnočasových míst zdravotnickým pasem. Ti, kteří se chtějí očkovat v následujících dnech a využijí k tomu své volno, mohou v práci pokračovat.

Mluvčí francouzské vlády Gabriel Attal prohlásil, že naočkovaných je přes devadesát procent zdravotníků. Průzkumy veřejného mínění podle něj také naznačují, že většina veřejnosti toto opatření podporuje.

Jedno až dvě procenta

Francouzský úřad pro veřejné zdraví informoval, že k 12. září obdrželo alespoň jednu dávku očkování 89,3 procenta pečovatelů. Podle Florence Arnaizové Mauméové, generální tajemnice společnosti Synerpa zastupující soukromé pečovatelské domy, budou v následujících dnech pozastaveny asi dva až tři tisíce pracovních smluv.

Očkovat se podle ní vůbec nehodlá jedno až dvě procenta pečovatelů. Správa pařížských veřejných nemocnic Assistance publique-Hôpitaux de Paris odhaduje, že očkovat se rovněž nenechá jedno až dvě procenta zdravotníků.

Ve Francii je plně očkovaných 83 procent dospělých. Vakcíny ale mají i své odpůrce. Proti povinnému očkování zdravotníků a zdravotnickým pasům se opakovaně konaly protesty v mnoha francouzských městech.