USA a Čína jsou na pokraji studené války, kompenzace nebudou, uvedl šéf čínské diplomacie

Ten, kdo požaduje od Číny kompenzaci za epidemii koronaviru, je snílek. Prohlásil to v neděli čínský ministr zahraničí Wang-I. Čína a USA se podle něj ocitly na pokraji nové studené války. Šéfka ústavu virologie ve Wu-chanu odmítla, že virus pochází z tohoto pracoviště, jak zní z nejvyšších amerických kruhů. 

Čínský ministr zahraničí Wang I
Zdroj: ČTK/ZUMA Autor: Cai Yang

Americký prezident Donald Trump v minulosti naznačil, že USA budou od Číny požadovat odškodnění za to, že nezabránila rozšíření koronaviru do světa. Na covid-19 už zemřelo od prosince přes 342 tisíc lidí, přičemž téměř 100 tisíc právě ve Spojených státech. 

Čínský ministr Wang při výroční tiskové konferenci uvedl, že USA a Čína musejí najít způsob mírové existence, protože ze spolupráce jenom získají, zatímco konfrontace jim přinese ztráty.

Vztahy obou zemí, poznamenané v minulých dvou letech obchodní válkou, se v době koronaviru vzájemnými výpady značně zhoršily, upozornila agentura Reuters.

Wang prohlásil, že je třeba, aby obě země začaly koordinovat politiku s ohledem na své hospodářství i na ekonomiku celého světa. USA by podle něj měly přestat marnit čas. Peking je připraven s USA spolupracovat při zachování respektu. Zmínil se ale také o požadavku náhrad za epidemii a upozornil, že ti, kdo chtějí, aby Čína zaplatila kompenzaci, jsou snílci.

Ministr Wang: V USA se šíří i politický virus

K napětí mezi oběma zeměmi prohlásil, že jsou na pokraji nové studené války. „V USA se kromě zkázy způsobené koronavirem šíří i politický virus a nevynechá příležitost, aby nezaútočil a nehanil Čínu,“ uvedl.

Wang se také zastal Světové zdravotnické organizace (WHO), již Spojené státy kritizují za postup při pandemii. USA chtějí zvážit své další členství v organizaci a prozatím dočasně pozastavily své příspěvky.

Podle Wanga odvedl ředitel WHO Tedros Adhanomom Ghebreyesus dobrou práci. Wang dále uvedl, že všechny slušné země organizaci podpoří, protože zachraňuje životy. WHO se podle něj nebude měnit jenom proto, že se někomu nelíbí.

Šéfka wuchanského ústavu odmítla, že virus pochází odtud

Americká vláda v minulosti opakovaně uvedla, že chce vyšetřit možnost, zda koronavirus, který se rozšířil z Wu-chanu, neunikl z čínské laboratoře. To nyní odmítla ředitelka wuchanského institutu virologie Wang Jen-i. Připustila, že mají tři živé kmeny koronaviru z netopýrů, ale žádný podle ní neodpovídá covidu-19. V čínské televizi CGTN označila spekulace, že virus unikl z institutu, za naprostý výmysl.

Většina vědců se kloní k názoru, že se koronavirus označovaný jako SARS-CoV-2 zřejmě na člověka přenesl ze zvířat. Největší podezření padá na wuchanské tržiště, kde se prodávala živá divoká zvířata a které bylo vzdáleno několik kilometrů od institutu virologie.

„Stejně jako zbytek světa jsme ani my nevěděli, že ten virus existuje. Jak tedy mohl uniknout z naší laboratoře?“ sdělila Wang v rozhovoru, který televize vysílala v sobotu, ale který byl natočen už 13. května.

První případ koronaviru byl ve Wu-chanu ohlášen koncem prosince. Spekulace o wuchanském institutu jako původci koronaviru se šíří delší dobu na internetu. Wang přiznala, že se na jejím pracovišti podařilo „z netopýrů izolovat a získat několik typů koronaviru“. „Máme tři kmeny živého viru,“ sdělila. Jejich shoda s covidem-19, na nějž umírají nyní lidé, je podle ní „jenom z 79,8 procenta“.

Jak upozornila agentura AFP, pracoviště studuje některé z nejnebezpečnějších patogenů. Jeho pracovníci na začátku současné epidemie přispěli k poznatkům o SARS-CoV-2 a jejich práce byla v únoru publikována v odborném časopise. Jejich výzkum prokázal 80procentní shodu koronaviru s virem SARS, který byl za epidemií z let 2002 až 2003, a 96procentní shodu s koronavirem z netopýrů.