Babiš připustil, že EET může být odložena do konce roku

Premiér Andrej Babiš (ANO) připustil, že elektronická evidence tržeb (EET) by se mohla odložit až do konce roku. Zároveň bude prosazovat snížení DPH u ubytovacích služeb z patnácti na deset procent, protože tento sektor bude krizí způsobenou koronavirem zasažen nejvíce a zřejmě trvale. Vláda podle premiéra nebude žádat o prodloužení nouzového stavu.

Video Studio ČT24
video

Rozhovor s premiérem Andrejem Babišem

Premiér Babiš připustil, že elektronická evidence tržeb (EET) by se mohla odložit až do konce roku. Zatím sněmovna schválila pozastavení celé EET na dobu vyhlášeného stavu nouze a následující tři měsíce. Žádný podnikatel tak nyní nemusí evidovat své tržby a úřady tuto povinnost ani nekontrolují.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) řekla serveru Blesk, že odklad EET bude vláda schvalovat již v pondělí a v úterý by jej měla schválit sněmovna ve stavu legislativní nouze. 

Podpora cestovního ruchu

Babiš bude prosazovat také snížení DPH u ubytovacích služeb z 15 na deset procent. Chtěl by to provést co nejrychleji. „Já osobně budu určitě doporučovat snížení DPH na 10 procent u hotelů a ubytování,“ konstatoval.

Zdůvodnil to tím, že Česko je zemí s třetí nejvyšší sazbou DPH pro ubytovací služby v Evropě. Od května již klesla sazba DPH z 15 na 10 procent u stravovacích služeb. 

Vláda podle premiéra také připraví program na pomoc podnikatelům v cestovním ruchu. „Je to sektor nejvíce postižený, asi i bude trvale kvůli zavřeným hranicím. Uvažujeme o dalším programu à la COVID,“ uvedl Babiš.

Programy COVID na podporu malých podnikatelů má na starosti Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB). V principu jde o úvěry komerčních bank, za něž ČMZRB částečně ručí. „Musíme přijít s programem, který by například podpořil investice do ubytovacích kapacit,“ dodal premiér. „Budeme apelovat na naše lidi, aby zůstali na dovolenou,“ dodal.

Vláda podle Babiše nebude žádat o prodloužení nouzového stavu

Vláda podle premiéra Babiše nebude žádat sněmovnu o prodloužení stavu legislativní nouze, který platí do 17. května. 

„Nebudeme žádat,“ uvedl ministerský předseda. Zdůvodnil to tím, že vláda má v pondělí projednat návrh novely zákona o ochraně zdraví, který má ministerstvu zdravotnictví dát větší pravomoci.

Zákon má ministerstvu zdravotnictví umožnit v případě potřeby zakázat nebo omezit činnost obchodů včetně nákupních center, výrobních provozoven a veřejné dopravy nebo regulovat hromadné akce. Ministerstvo by mohlo také nařizovat používání ochranných prostředků a regulovat činnost například zdravotnických zařízení a zařízení sociálních služeb.

S činností ministrů za epidemie je Babiš spokojen, žádného se vyměnit nechystá. Opoziční strany nezvládaly řídit zemi ani v normálních časech, řekl.