O plzeňský útulek se bude starat policie. Neoprávněně, nepřihlásila se o to, namítají kritici

V čele plzeňského útulku pro psy a kočky končí po více než 25 letech Spolek pro ochranu zvířat. Útulek má převzít městská policie. Opozici ani spolkům se ale nelíbí, jak magistrát strážníkům útulek přidělil.

Video Události v regionech (Praha)
video

UvR: Plzeň zrušila výběrové řízení a správu útulku převedla na policisty. Neoprávněně, říkají kritici

Plzeň na nového provozovatele útulku na Borských polích vypsala výběrové řízení. Ze tří přihlášených spolků splnily dva z nich podmínky, které si radnice kladla. Magistrát ale náhle výběrové řízení zrušil a rada odsouhlasila, že se o útulek bude starat městská policie. Ta se ale do výběrového řízení nepřihlásila.

„Podle našeho názoru zrušila radnice výběrové řízení v rozporu se zákonem. To je věc, která je naprosto neadekvátní takovéto situaci. Přestože jsme se opakovaně ptali na to, proč to výběrové řízení bylo zrušeno, tak nám primátor odmítl odpovědět,“ zdůraznil na čtvrtečním zasedání opoziční zastupitel Michal Vozobule (TOP 09).

Pro zrušení vypsané veřejné zakázky musí mít magistrát závažné důvody, a to podle zastupitelů, kteří téma na jednání otevřeli, radnice neměla.

Plzeňský útulek na Borských polích
Zdroj: ČT24
Autor: kaš

Dodržení zákona o zadávání veřejných zakázek zpochybnil i zastupitel Ludvík Rösch (OPAT). „Jsem přesvědčen, že tady není důvod hodný zvláštního zřetele,“ namítl.

Naopak primátor rozhodnutí ve čtvrtek bránil. „Já si nedokážu představit, že by úřad dovolil do rady předložit jakékoliv usnesení, které by bylo v rozporu se zákony České republiky. Je to možná argument, který používá opozice, ale já ho zásadním způsobem odmítám,“ zdůraznil primátor Plzně Martin Zrzavecký (ČSSD).

Zrušení řízení napadly i spolky

S rozhodnutím radnice zrušit výběrové řízení nesouhlasí ani účastníci řízení. „Nevím, proč magistrát města Plzně vyhlašoval výběrové řízení, a myslím si, že výběrové řízení bylo velice účelově provedeno,“ řekla už dříve předsedkyně Spolku pro kočky Helena Straková.

Plzeňský útulek na Borských polích
Zdroj: ČT24
Autor: kaš

Námitky už podalo vedení útulku Němčovice. „Viděli jsme v tom jednoznačně snahu nějakým způsobem celé to řízení zastavit,“ dodal šéf útulku Karel Ferschmann.

Nového provozovatele útulku ale už Plzeň má. Jeho správu má od prvního ledna převzít městská policie.